My Favorite Movies
| HappyRotter's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 2 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
|
| 3 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 4 |
Downfall (Der Untergang) 2004, R) |
|
| 5 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 6 |
Scarface 1983, R) |
|
| 7 |
Crash 2005, R) |
|
| 8 |
Casino 1995, R) |
|
| 9 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 10 |
Gangs of New York 2002, R) |
|
| 11 |
Cape Fear 1991, R) |
|
| 12 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 13 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 14 |
The Lives of Others 2006, R) |
|
| 15 |
There Will Be Blood 2007, R) |
|
| 16 |
Evil (Ondskan) 2006, G) |
|
| 17 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 18 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 19 |
The French Connection 1971, R) |
|
| 20 |
Gone Baby Gone 2007, R) |
|
| 21 |
Eastern Promises 2007, R) |
|
| 22 |
Into the Wild 2007, R) |
|
| 23 |
Knocked Up 2007, R) |
|
| 24 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 25 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 26 |
Fargo 1998, R) |
|
| 27 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 28 |
A Love Song for Bobby Long 2004, R) |
|
| 29 |
Once Upon a Time in America 1984, R) |
|
| 30 |
Chinatown 1974, R) |
|
| 31 |
Mr. Brooks 2007, R) |
|
| 32 |
Atonement 2007, R) |
|
| 33 |
Sexy Beast 2001, R) |
|
| 34 |
Glengarry Glen Ross 1992, R) |
|
| 35 |
Michael Clayton 2007, R) |
|
| 36 |
Frost/Nixon 2008, R) |
|
| 37 |
Pineapple Express 2008, R) |
|
| 38 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 39 |
Boogie Nights 1997, R)
This is the kind of movie that makes you laugh when you shouldn't. Why is it my favorite one? who doesn't like porn... furthermore, it is a smart recollection of ultra-sharp charachters. All in an entertaining, fluid, emotionally charged story. |
|
| 40 |
The Departed 2006, R) |
|
| 41 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 42 |
The Godfather 1972, R)
Perfection could not quite describe it. While most productions get to be bad, mediocre, or simply acceptable; very few reach to be labeled as merely 'good', all because you find a couple elements you like. The Godfather is a major production where all elements uncannily seem to have come together in a supernatural way, delivering a tremendous, almost infinite account of said elements. Every film lover gets their flavor here. |
|
| 43 |
Amadeus 1984, PG) |
|
| 44 |
Serpico 1973, R) |
|
| 45 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 46 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 47 |
Donnie Brasco 1997, R) |
|
| 48 |
The Virgin Suicides 1999, R) |
|
| 49 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 50 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 51 |
Jackie Brown 1997, R) |
|
| 52 |
Carlito's Way 1993, R) |
|
| 53 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 54 |
Alien 1979, R) |
|
| 55 |
Fargo 1996, R) |
|
| 56 |
Get Shorty 1995, R) |
|
| 57 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 58 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 59 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 60 |
Dog Day Afternoon 1975, R) |
|
| 61 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 62 |
Magnolia 1999, R) |
|
| 63 |
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004, R) |
|
| 64 |
Ronin 1998, R) |
|
| 65 |
The Shining 1980, R) |
|
| 66 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 67 |
Groundhog Day 1993, PG) |
|
| 68 |
Memento 2000, R) |
|
| 69 |
Saturday Night Fever 1977, R) |
|
| 70 |
The Lost City 2005, R) |
|
| 71 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 72 |
American Psycho 2000, R) |
|
| 73 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 74 |
Blow 2001, R) |
|
| 75 |
Hostel 2006, R) |
|
| 76 |
Mystic River 2003, R) |
|
| 77 |
Primal Fear 1996, R) |
|
| 78 |
Sideways 2004, R) |
|
| 79 |
Thelma & Louise 1991, R) |
|
| 80 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 81 |
Gosford Park 2001, R) |
|
| 82 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 83 |
The Deer Hunter 1978, R) |
|
| 84 |
Punch-Drunk Love 2002, R) |
|
| 85 |
The Lookout 2007, R) |
|
| 86 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 87 |
The Untouchables 1987, R) |
|
| 88 |
Training Day 2001, R) |
|
| 89 |
The Warriors 1979, R) |
|
| 90 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 91 |
Public Enemies 2009, R) |
|
| 92 |
Vanilla Sky 2001, R) |
|
| 93 |
Brazil 1985, R) |
|
| 94 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 95 |
The Hurt Locker 2008, R) |
|
| 96 |
Irreversible 2002, Unrated) |
|
| 97 |
Zombieland 2009, R) |
|
| 98 |
Unforgiven 1992, R) |
|
| 99 |
Blue Velvet 1986, R) |
|
| 100 |
Sin City 2005, R) |
|
| 101 |
Hot Tub Time Machine 2010, R) |
|
| 102 |
The 40 Year Old Virgin 2005, R) |
|
| 103 |
Brick 2006, R) |
|
| 104 |
Confessions of a Dangerous Mind 2002, R) |
|
| 105 |
Inception 2010, PG-13) |
|
| 106 |
Constantine 2005, R) |
|
| 107 |
The Ghost Writer 2010, PG-13) |
|
| 108 |
Dogville 2003, R) |
|
| 109 |
The Queen 2006, PG-13) |
|
| 110 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 111 |
Broken Flowers 2005, R) |
|
| 112 |
About Schmidt 2002, R) |
|
| 113 |
Sea of Love 1989, R) |
|
| 114 |
Closer 2004, R) |
|
| 115 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 116 |
Once Upon a Time in Mexico 2003, R) |
|
| 117 |
The Clearing 2004, R) |
|
| 118 |
Munich 2005, R) |
|
| 119 |
Anger Management 2003, PG-13) |
|
| 120 |
Five Easy Pieces 1970, R) |
|
| 121 |
Reign Over Me 2007, R) |

























































































































