Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  HannxRawr's Rating My Rating
1
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
A brilliant adaption of Firefly. Funny, action packed and clever
2
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
Romantic...a complete change to my usual comedy horror stuff. I love it!
3
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
I've watched this fil sooo many times and it never gets old. It's also amazing how quickly Joaquin Phoenix learned to play the guitar and sing.
4
Atonement 2007,  R)
Atonement
Extremely moving and beautiful - amazing.
5
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Hilarious! Gory! My kinda movie!
6
Slither 2006,  R)
Slither
Gory, funny and Nathan Fillion is hot!
7
Severance 2006,  R)
Severance
Very gory. And that's why it's brilliant! Funny, obviously.
8
My Chemical Romance - Life on the Murder Scene 2006,  Unrated)
My Chemical Romance - Life on the Murder Scene
Intersesting Documentary on the band
9
Green Day - Bullet in a Bible 2005,  Unrated)
Green Day - Bullet in a Bible
Cool footage!
10
Rory O'Shea Was Here (Inside I'm Dancing) 2004,  R)
Rory O'Shea Was Here (Inside I'm Dancing)
James McAvoy is amazing in this film.
11
Clueless 1995,  PG-13)
Clueless
Paul Rudd is hella fine in this <3

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments