Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. hannahdabest
  2. hannah

Give list a short description

  hannahdabest's Rating My Rating
1
John Q 2001,  PG-13)
John Q
my god, i love this film denzel is a very strong powerful actor and the meaning behind is very deep aswel. could watch over n over again. this really does open your eyes to certain things, cause insurance people took a load of sh!t, 4get HMO get a gun and make them SOB's pay.
2
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
oh my god, absoutley amazing film. michael clarke duncan was out this world on his performance, he delivered the chararcter John Coffey excellent. this film was rated number 2 out of 100 on ultimate tearjeakers, n believe me its true. you get so involved with all the emotions that are going on and you get to know the characters so well. i really enjoyed this film and would recommend anyone to watch this.
3
The Wrestler 2008,  R)
The Wrestler
this film is an amazing start to the new year, absoutley amazing. a stunning performance by Mickey Rourke, a touching film but so good. all you want is everything to sort its self out, best film i have seen in a while. mickey rourke plays Randy very well, a deep meaningful character who you can connect with and understand where he is coming from. had to watch the ending like 4 times as it was so good, and it ended with bang. really nice relevant music. 10/10, unbelieveable.
4
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
wow. great film, heath ledger was awesome was the best one in it, really did a good job of the joker. best film this year
5
Buddy's Song 1991,  R)
Buddy's Song
i could watch this alday, this is one of my all time fav films i love this. you cnnot buy this anywhere but my darling fiancee found it. its amazing. a very old film but oh my god its great
6
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
needs no explanation amazing, film.
7
Rocky 1976,  PG)
Rocky
absolutley amazing, best film made. the story line was very deep and meaningful, it was personal u could relate to the character potrayed very well by mr stallone
8
American History X 1998,  R)
American History X
a very well directed film was really good, the plot of the film was very well put across. even though is was released in 1998 it still has the same meaning today. edward norton played a tremendous part as Derek, this film makes you really think bout racism and what it is that you believe. i would recommend this film to anyone. Brillant
9
The Number 23 2007,  R)
The Number 23
ending was amazing, it went the opposite way u thought it was gonna go. jim carrey potrayed the character very well, very serious and connected to the audience
10
Rocky IV 1985,  PG)
Rocky IV
training in the mountains= hardcore.the end fight was so intense,you had to be sitting on the edge of your seat in round 15 and you jumped up when he won, so many emotions and the hype of him winning.
Adrian= "you can't win"
didnt you just wana kill her when she said that, very good film. never gets old.
11
The Crow 1994,  R)
The Crow
wow, great film. the story- the acting from Lee was the best i have seen in a long while. the character Eric Draven is so powerful and strong. Lee delivers it really well.
very impressed, its one of them films where your still thinkin bout it a week on, or a month on since u have watched it. It effects you that much, and it makes you feel so grateful for little things in life.
12
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
top film, absolutley amazing- best film i have seen in ages- the ending, the start, the middle even everything was amazing- edward norton was brillant- i cant even say how good this was.
13
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
Drop Dead Fred
EWWWWW snot face..

dog poo on the chair, all up there, all on sides, lovley lovely smelly dog poo. lol.
classic
14
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
excellent film, so funny. They could not have chosen a better actor than Ben stiller he is amazing, his facial expressions just his whole aura about him, could watch it over again
15
Life 1999,  R)
Life
oh my god, this film is sooo funny, and also very sad with the nature of why they are in prison, u feel sorry for them, and the stuff they go through, the years they spend in there. well worth watching, the funniest thing i ave seen all year.
16
Rocky II 1979,  PG)
Rocky II
this one is wicked, beatin apollo, man we rubbed it in his face ha lol. brillant yet again.
17
Rocky III 1982,  PG)
Rocky III
brillant film, i love all the rockys, this was so sad, micky dying my god. the 1st person that rocky has sorta of lossed. the actually fighting scene with Hulk Hogan is all really, Slyvester wanted to do all his own stunts, and hogan said he is a touch little man and when hogan jumped on him he spat blood out, thought i would show that with everyone i thought it was pretty cool. but awesome film.
18
Rocky Balboa 2006,  PG)
Rocky Balboa
absolutley brillant, yes i know none of the films have been about boxing but this one just topped it of. for a ultimate rocky fan, very impressed. some parts were very touching, was very meaningful through the entire film. but you have had to grew up with rocky to appreciate the film, cause we are returning to the place where it all happened, the same emotions we have and are still there.
19
Rocky V 1990,  PG-13)
Rocky V
i loved this film, that tommy gunn was the most annoying person ever. betraying rocky, the cheek. but the end was amazing, my fav bit. "touch me and i will sue"" rocky whacks him and says "sue me for what" makes me laugh everytime. Rocky has been through alot from 1-4 and in number 5 he still showed he had the courage to believe in people, believe in life. brilllant.
20
Léon (The Professional) 1994,  R)
21
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
excellent story, kept u thinking and was very intriguing, even more beta acting, very persuasive and powerful.
22
Evan Almighty 2007,  PG)
Evan Almighty
brillant film, i was having mixed feelings but this film was brillant, was funny, touching with certain things that were said. just a really good film, i just kept laughing and laughing i could watch this over and over again, with wanda man she is funny. my new fav film.
23
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
Russel crowe, god he's so annoying in this film i just wanted to smack his fuckin little face in. denzel was awesome as always, he is the best actor. i enjoyed the way his was juxtapositioned, he was evil but to his mum he was soo nice, he played it of very well. the depth he bought to the character was quite touching, i did feel sorrry for him in all honesty. and how they joined forces and denzels character was helping the police who he fought so much against. and how at one point in his life he had everything and has quick has he had it in the of a blink of an eye he lost it all.
24
In Bruges 2008,  R)
In Bruges
awesome film, good twist in the plot. very funny but at the same time very sad indeed. 10 out of 10. brillant.
25
Superbad 2007,  R)
Superbad
i dont think i have laughed so much at a film, i loved this from start to end. so funny. one of my fav films now. jonah hill was soo funny loved him
26
Taken 2008,  PG-13)
Taken
WOW- this film is out this world, liam neeson is fantastic. as for people saying they cant see him playing give me back my daughter thats a load of sillyness. he is outstanding. the performance from him and how he potrays the character is amazing. the storyline itself is very deep, and when his daughter is being taken its very intense as he is actually on the phone to her hearing her screaming as the men get her. number 1 film for 2009. very intense and an emotional journey. his ex wife is a right bitch i hated her you just want to smack her. a must watch.
27
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
best film of the year. Fantastic. hardly any action but my god a brillant film. Eastwood at his best. A racist miserable man who has a heart of gold if you would only let me. my top film for year. 10/10
28
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Oh my god, i loved this film, Top 5 in my personal list of Fav films. the story, the characters, the reality of it. Awesome film.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments