My Favorite Movies


  1. hannah8211
  2. Hannah

Give list a short description

  hannah8211's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
a beautiful story full of romance, suspense, action, comedy, and thrills! if i had to choose just one favorite movie, this would be it
2
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
one of the best action films of all time! at the time it came out, i've heard it was pretty original. bruce willis is BRILLIANT as the reluctant hero =]
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
LOVE this!!
4
Armageddon 1998,  PG-13)
5
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
robert downey jr gives an amazing performance as tony stark, a high-profile explosives engineer who behaves more like a rockstar than a professional business man. after escaping an ugly encounter with some thug terrorists, tony reconstructs the home-made device which got him out of his last, but not final, predicament: a very, very high tech suit enabling him to, among other things, crush people with his bare hands, shoot bullets from his knuckles, and fly alongside fighter jets. thus ironman is born.
in the end, of course there is the enormus battle between the ingenious tony and his former-friend-now-foe who has copied and updated tony's ironman invention. throughout there are exciting minor battles and of course the very sweet, and awwww-producing relationship between tony and his secretary, pepper potts (gwyneth paltrow). in short, a full out fun movie that has every major (and minor) component that a great action movie needs. an added bonus: it's kid friendly :) so to you protective parents out there, no worries :)
i loved the story line, awesome special effects and several funny moments, but what really stole the show for me was robert downey jr's performance. watching him over the years, he is incredibly versatile and talented. think he'll be nominated for something? he sure as hell deserves the recognition!
gwyneth paltrow did a good job too, though it was a bit strange seeing her in an action-superhero movie! still, it was very fun to see her play pepper.
6
The Bucket List 2007,  PG-13)
The Bucket List
i have to be honest.
at first i had no inclination towards this movie. not in the least. i really didn't even know much about it, but from what i HAD seen of it ( only a few advertisement posters in walmart)...i wasn't too interested.
this is a perfect example of why i think you should watch nearly every movie that comes out. here is one absolute gem of a movie that i would have missed if not for my mom's friend renting it tonight (thanks, menno).

the bucket list is a film about llife, about death, about love and hate, pride and humility. it's about stepping back for a minute and taking a good, honest look at yourself and deciding if you're living up to your fullest potential.
but most importantly, it's about just recognizing and appreciating the beauty of in and out, everyday life. of just the oppurtunity to spend one more day here with us on this planet.
this film also subtley tackles the tough questions that everyone eventually wonders at some time or another: what am i doing on this planet? do i have a purpose to my life, or am i just kind of wandering aimlessly through it?
edward (jack nicholson) and carter (morgan freeman) have definately begun to consider these things after being told they each have terminal cancer and only one more year to live, tops...and that's if they're extremely lucky.
so these two old men meet while in the hospital, and eventually they decide to write what they call a 'bucket list'...a list of everything they want to experience before they 'kick the bucket' (die). so with the clock ticking, the two pals set out to cross off everything single thing on their list. and a very diverse list it is, including everythingfrom sky diving to visiting the great wall of china to laughing until they've cried.
along the way, they discuss topics such as faith (edward is pretty much a self described athiest, while carter believes there is some Creator), forgiveness, loyalty, and if their lives have turned out like they originally planned.
a scene i especially liked was when edward and carter are sitting on the top of an egyptian pyrimid over lunch, and carter tells of a belief of the ancient egyptians'. they said that when a man dies, he is taken to the gates of heaven and asked two questions. his answers will determine whether or not he deserves to pass through the gates.
the man is asked if his life has brought himself joy.
the man is asked if his life has brought joy to others.
just ask yourself those two questions, and then maybe you'll start to get an idea of whether or not you're actually LIVING for something significant.

a total breath of fresh air, the bucket list uses a simple, warm-hearted story to deliver a powerful message that will hopefully leave viewers with a bit to think about long after the show ends. i know i have. even though i'm only 15 years old, i've decided i'm going to write my own bucket list.
definately the best inspirational film i've seen in a long while. maybe the best ever.

one thing's for sure, i know that tonight i was questioning the way i've been living out my life.
7
Tropic Thunder 2008,  R)
Tropic Thunder
lololololololololololol !!!!!!!!!!!!!!!!!! i LOVE this movie its one of the best comedies out there!! lotsa poofs of the typical stuff in big budget action films
8
Catch and Release 2007,  PG-13)
Catch and Release
a total chick flick, i know, but i've fallen for it. starring a couple of my very favorite people in the business, and complete with the obligatory heart-wrenching 'mushy' moments, i can't resist this film. absolutely love it. by the way, tim olyphant and jennifer garner have great chemistry. hope they will make another film together sometime in the near-future.
9
Shooter 2007,  R)
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
12
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
13
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
lol this is one of my very favorite comedys!! love mike myers!!
14
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
I LOVE THIS MOVIE mike myers is a comic genius!
15
Scream 1996,  R)
Scream
i know, this is super old, but its still one of my favorite scary movies.
16
Scream 2 1997,  R)
17
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
awesome movie!!!!! i ADORE bruce & tim lol!
18
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
19
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
this has such a good ending! cant wait for the 4th bourne :)
20
Saw 2004,  R)
Saw
very good horror-thriller!
21
Saw II 2005,  R)
Saw II
awesome freaky movie!
22
Saw III 2006,  R)
23
Tears of the Sun 2003,  R)
24
Poseidon 2006,  PG-13)
25
Déjà Vu 2006,  PG-13)
26
Saw IV 2007,  R)
Saw IV
i really liked it, but i didnt quite understand some of the plot, like how the detective was even connected to jigsaw in anyway....did he just hear jigsaw's message and then decide he was right and the work really needed to be conitnued???
27
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
such an amazing movie. i was just speechless when it was over! so bizarre yet you understand every vague idea they try to get across to you
although i predicted the movie's twist long before it was revealed, that didn't make it any less mind boggling.
this is ONE OF THE best films out there. highly reccomendded if you haven't yet seen it.
28
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
what a great storyline...a financially struggling man who is eventually able to both make a better life for his depressed mother, his young, neglected sister, and himself...by using his biggest asset- his rapping and rhyme skills, and to overcome his own personal fears and struggles. it's about overcoming any kind of adversity using what natural talents you got. what a great message. love the soundtrack, by the way.
29
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
very good pschological- sci fi thriller with crazy plot twists! bruce willis is superb in this movie :D
30
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
ONE OF THE FUNNIEST MOVIES I HAVE EVER SEEN!! and thats saying alot cuz i think most comedies are stupid! lol. jim carrey is awesome.
31
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
i looove this movie!
32
Bounce 2000,  PG-13)
33
Apocalypto 2006,  R)
34
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
35
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
36
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
37
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
38
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
39
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
40
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
i really like this series
41
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
42
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
43
King Arthur 2004,  PG-13)
44
What Happens in Vegas 2008,  PG-13)
45
Happy Feet 2006,  PG)
46
Meet Bill 2007,  R)
Meet Bill
what a great comedy! it's hilarious at many parts and i just love the cast. i originally wanted to see this movie because of tim olyphant, who doesn't come into the movie a whole lot but he still did a good job.
i love when they got high and then were running around in the store...lololol!!
47
Paycheck 2003,  PG-13)
48
Speed Racer 2008,  PG)
Speed Racer
i am becoming addicted to all these little kid movies i swear....
the snazzy special effects and VERRRY unique way of putting all the shot together (everything seems very fast paced and COLORFUL, reminds me of candy!!) makes this EXTREMELY enjoyable...plus i always love emile hirsch :) the whole exaggerated "moral of the story" parts are so cute also...lol. FAMILY IS MOST IMPORTANT!
49
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
50
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
verrrry good sci-fi series
51
The Matrix Reloaded 2003,  R)
52
Transformers 2007,  PG-13)
53
Over the Hedge 2006,  PG)
54
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
Alvin and the Chipmunks
how adorable!! i LOVE all the chipmunk songs...couldn't get funky town out of my head for days...
55
Pride and Prejudice 2005,  PG)
56
Hitman 2007,  R)
Hitman
pretty cool. tim olyphant fits the role perfectly
57
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
gotta love indiana jones!
58
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
59
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)

Comments (2)


Post a comment

Recent Comments

  1. ChrisChristoferson
    ChrisChristoferson posted 3 years ago

    nice list...and as i was seeing it ,,i saw hitman and shooter and i was .....hitman...? please tell me 5 reasons for putting hitman a favourite...

  2. hannah8211
    hannah8211 posted 3 years ago

    reasons htman is my fave-
    5. love the sound track
    4. cool feel and look to the film
    3. some kick ass action scenes
    2. interesting plot (to me!)
    1. tim olyphant
    honestly, i think just the fact that i was watching a film where tim olyphant actually STARRED put kind of sweet glaze over everything else and made it seem better than it would have than if, say, john goodman replaced tim. lol