Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  hanktrefethen's Rating My Rating
1
American Splendor 2003,  R)
2
The Science of Sleep 2006,  R)
3
Into the Wild 2007,  R)
4
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
5
The French Connection 1971,  R)
6
The Shawshank Redemption 1994,  R)
7
The War 1994,  PG-13)
8
Misery 1990,  R)
9
Good Will Hunting 1997,  R)
10
Storm of the Century 1999,  PG-13)
11
The Shining 1980,  R)
12
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
13
The Thin Red Line 1998,  R)
14
Cars 2006,  G)
15
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
16
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
17
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
18
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
19
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
20
Ice Age 2002,  PG)
21
Barton Fink 1991,  R)
22
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
23
Juno 2007,  PG-13)
24
School of Rock 2003,  PG-13)
25
Be Kind Rewind 2008,  PG-13)
26
American Gangster 2007,  R)
27
The Departed 2006,  R)
28
Red Dragon 2002,  R)
29
The Silence of the Lambs 1991,  R)
30
Hannibal 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments