My Favorite Movies


  hanid78's Rating My Rating
1
The Cutting Edge 1992,  PG)
The Cutting Edge
a classic love story
2
American Ninja 1985,  R)
American Ninja
i love michael dudikoff
3
American Ninja 5 1995,  PG-13)
4
American Ninja 3: Blood Hunt 1989,  R)
5
American Ninja 2: The Confrontation 1987,  R)
American Ninja 2: The Confrontation
i love michael dudikoff forever
6
American Ninja 4 - The Annihilation 1990,  R)
7
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
this is a classic.. i just love mafia movies..very interesting yet...formidable
8
The Godfather, Part II 1974,  R)
9
The Godfather, Part III 1990,  R)
10
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
ofcourse... i love SUNSHINE...
11
Stargate 1994,  PG-13)
Stargate
nicey nice..
12
Somewhere in Time 1980,  PG)
Somewhere in Time
ok.
13
The Land Before Time III - The Time of Great Giving 1995,  G)
14
Harold Arlen: Somewhere Over the Rainbow 1999,  Unrated)
15
A Walk to Remember 2002,  PG)
16
Clash of the Titans 1981,  PG)
Clash of the Titans
classic
17
Any Given Sunday 1999,  R)
Any Given Sunday
ok.ok
18
Stand and Deliver 1988,  PG)
Stand and Deliver
for teachers
19
Stand by Me 1986,  R)
20
The Iron Giant 1999,  PG)
The Iron Giant
this made me cry.. the story of a gentle giant
21
The Iron Ladies (Satree lek) 2001,  Unrated)
The Iron Ladies (Satree lek)
ok.ok.ok.
22
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
23
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
fabulous...
i like the poetry class part
24
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
wow.
25
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
touching
26
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
27
Bounce 2000,  PG-13)
Bounce
ok.
28
Reality Bites 1994,  PG-13)
Reality Bites
must see
29
American Pie 1999,  R)
American Pie
hahaha
30
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
American Pie Presents - Band Camp
hahaha
31
American Pie 2 2001,  R)
American Pie 2
hahaha
32
The American President 1995,  PG-13)
33
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
extraordinary!!!!
34
A League of Their Own 1992,  PG)
35
Finding Forrester 2000,  PG-13)
Finding Forrester
for all aspiring writers
36
Never Say Never Again 1983,  PG)
37
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
38
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
39
The Magic Never Ends - The Life and Work of C.S. Lewis 2002,  Unrated)
40
Thelma & Louise 1991,  R)
41
The Idiots (Idioterne) (Dogma 95) 1998,  R)
42
Munich 2005,  R)
Munich
fabulous
43
Osama 2003,  PG-13)
Osama
marvelous
44
The Village 2004,  PG-13)
The Village
nice plot
45
Village of the Damned 1960,  R)
46
Pretty Woman 1990,  R)
47
Scent of a Woman 1992,  R)
48
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
nice plot
49
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
50
The Others 2001,  PG-13)
The Others
i like this
51
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
a classic
52
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
wow
53
Mac and Me 1988,  PG)
Mac and Me
this made me cry
54
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
everybody loves this movie
55
Unfaithful 2002,  R)
56
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
The Brothers Grimm
ok.
57
Marcelino Pan Y Vino (The Miracle of Marcelino) 2010,  Unrated)
Marcelino Pan Y Vino (The Miracle of Marcelino)
very very touching
58
Matilda 1996,  PG)
Matilda
funny
59
It Happened One Night 1934,  Unrated)
60
The King and I 1999,  G)
61
Farewell to the King 1989,  PG-13)
62
Aladdin and the King of Thieves 1999,  G)
63
Camelot 1967,  G)
64
Quest For Camelot 1998,  G)
65
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
66
The Lord of the Rings 1978,  PG)
67
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
68
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
69
The Notebook 2004,  PG-13)
70
The Replacements 2000,  PG-13)
The Replacements
nice keanu
71
Jack 1996,  PG-13)
72
Jumanji 1995,  PG)
73
The Saint 1997,  PG-13)
The Saint
nice story
74
Casper 1995,  PG)
75
Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers 2004,  G)
76
The Three Faces of Eve 1957,  Unrated)
77
Three Men and a Little Lady 1990,  PG)
78
Baby's Day Out 1994,  PG)
Baby's Day Out
very funny
79
Send Me No Flowers 1964,  Unrated)
80
Babe 1995,  G)
81
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
very timely .. in a world like ours... imagine they cared for us... i like this movie... i wish for another one...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments