My Favorite Movies


  1. Hanayumi
  2. Akina

XDDDDD

  Hanayumi's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
I wont say that Im a crazy fan of this movie series but if I say that I dont love it, I'll be lying... I LOVE IT!

So far to me, "At World's End" is the best one in the series. The humour is forever undying and Jack Sparrow was just plain smart and crazy XD... I'd say the movie was soooo good just of Captain Sparrow's present. I'd have to give credit to Depp.

Action, humour, love, exciting twist and interesting plot, this movie has every element tobe one enjoyable ride.
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Great CG... good humour... interesting plot... nice action... and good soundtrack...

something tells me that it there will be a 2nd one coming up sooner or later...

And I will certainly catch it.
4
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Can this movie be anymore brillant than it is now?

Peter Jackson is a genius!!!
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Forever enchanting, impressive and amazing...
By far the best movie series I have ever seen... T_T
7
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
8
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
Now this is a show not to be missed...
Touching...
9
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
A great family movie
Love this movie! *laughs*
10
Spirited Away 2001,  PG)
11
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
I.LOVE.STUDIO GHIBLI
12
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Touching... Healing...
This movie tells you that even ordinary people are capable of extraordinary things...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments