My Favorite Movies


  hanaginkawa's Rating My Rating
1
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
A perfect rendition of the characters. I loved the storyline and the people in it. Loved it and went back to see it again!
2
The Shawshank Redemption 1994,  R)
3
The Matrix 1999,  R)
4
The Matrix Reloaded 2003,  R)
5
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
While not as good as the two movies before, this last installment of the Matrix trilogy is just as enjoyable.
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
8
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
9
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
This was a good movie. I LOVED the mini-Coopers.
10
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
11
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
Another one of Miyazaki's great works. Loved this very much.
12
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
13
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
Fight Evi with Evil. At first I liked the tag line, but as I soon began to realize, the "evil" man isn't as quite evil as he seems. Also, awesome creatures!
14
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
15
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
A very cool (and sweet) re-telling of Cinderella. I loved Drew Barrymore in this.
16
Dogma 1999,  R)
Dogma
An awesome satire on Catholic Dogma.
17
Black Hawk Down 2001,  R)
18
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
19
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
20
Lady in the Water 2006,  PG-13)
21
The Interpreter 2005,  PG-13)
The Interpreter
While not a movie that makes one feel awed, it's an enjoyable movie and an unexpected attraction. Enjoyed it a lot.
22
Batman Begins 2005,  PG-13)
23
Tears of the Sun 2003,  R)
Tears of the Sun
An unexpected favorite. Bruce Willis isn't bad in this movie.
24
Anna and the King 1999,  PG-13)
Anna and the King
I absolutely adore this movie. Chow Yun-fat is awesome as the King. The grand beauty of the scenery and the clothing are just stunning. I loved Jodie Foster before, and she does not let anyone down.
25
The One 2001,  PG-13)
26
The Last Samurai 2003,  R)
27
The Cell 2000,  R)
The Cell
This film didn't do very well in the box office, but it's one of those sleeper movies that you don't think will be good. Jennifer Lopez is actually very good in this film, and the way that dreams are portrayed here is quite brilliant and strangely beautiful but disturbing. I enjoyed it and in fact own it.
28
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
LOVE LOVE LOVE THIS! I am a snob when it comes to voice acting and loved the Japanese cast. Couldn't stand the English voice cast though. Bale was too dark for Howl. But one of Miyazaki's best, in my opinion.
29
Shortbus 2006,  Unrated)
Shortbus
I adored this movie. The complexities of the relationships, the broad open-mindedness of the crew who produced this picture, and the pure emotion, the true emotion that came out of this film. Brilliant and well done.
30
300 2007,  R)
31
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
32
Secretary 2002,  R)
Secretary
A gently twisted romantic story.
33
Eastern Promises 2007,  R)
34
City of Angels 1998,  PG-13)
35
Men in Black 1997,  PG-13)
36
The Lake House 2006,  PG)
37
Something New 2006,  PG-13)
Something New
A movie about two people from different worlds who find what they never thought they wanted.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments