My Favorite Movies
| hamsterdowns's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Grease 1978, PG) |
|
| 2 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 3 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 4 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 5 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 6 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 7 |
Ella Enchanted 2004, PG) |
|
| 8 |
A Cinderella Story 2004, PG) |
|
| 9 |
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004, PG) |
|
| 10 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 11 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 12 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 13 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 14 |
Shrek the Third 2007, PG) |
|
| 15 |
Happy Feet 2006, PG) |
|
| 16 |
Never Been Kissed 1999, PG-13) |
|
| 17 |
Sister Act 1992, PG) |
|
| 18 |
Sister Act 2: Back in the Habit 1993, PG) |
|
| 19 |
Just My Luck 2006, PG-13) |
|
| 20 |
Angus, Thongs and Perfect Snogging 2008, PG-13) |
|
| 21 |
The Other Boleyn Girl 2008, PG-13)
I have no idea what to say. I dont know if I could sit through it again, and yet I wish there were a 6 star rating. An amazing movie, but it is not for the faint hearted. I was shaking, and couldnt move at the end of it. Im 13 and I wouldnt recommend it to anyone under 13 at least. This is not to say its not amazing, and having watched it yesterday, I would class it up there! |





















