My Favorite Movies


  1. halorocker44
  2. Kyle

Give list a short description

  halorocker44's Rating My Rating
1
Aliens 1986,  R)
Aliens
my favorite movie
2
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
the best of the prequels. the all flixtser rating of 3 stars is complelty rediculous. good acting, good battles and duels. What more could you ask for?
3
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
A real work of art from the mind of Stephen King. Full of Great actors.Like the amazing Morgan Freemanas Red, Tim Robbins as Andy Dufresne,, and CLancy Brown as the prison gaurd. It also has a great director, who also worked on The Green Mile, another great movie from Stephen King.
4
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Another great film from a Stephen King classic.
5
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Best WW2 movie ever made
6
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
my favorite arnold swartzenegger movie
7
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
Best Court movie ever made. Makes Me want to be on a jury
8
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Tom Hanks at his best.
9
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
10
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
One of the greatest action movies of all time. Micheal Biehn Is awsome in this movie.
11
Alien Resurrection 1997,  R)
Alien Resurrection
a lot better than people give it credit for.
12
Alien3 1992,  R)
Alien3
Exellent story and great musical score. after watching it again my opinion about it has changed dramatically.
13
Alien 1979,  R)
Alien
There isn't enough alien footage in this movie.
14
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
My favorite of the original trilogy.
15
300 2007,  R)
16
Hot Fuzz 2006,  R)
17
All Quiet on the Western Front 1979,  Unrated)
All Quiet on the Western Front
Best WW1 film created by mankind.
18
Starship Troopers 1997,  R)
Starship Troopers
awsome MOVIE!!!!!
19
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
20
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
21
Predator 1987,  R)
22
Stargate 1994,  PG-13)
23
Flags of Our Fathers 2006,  R)
Flags of Our Fathers
And exellent war story from Clint Eastwood and James Bradley.
24
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
best indiana jones
25
The Abyss 1989,  PG-13)
26
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
27
Back to the Future Part III 1990,  PG)
28
Back to the Future Part II 1989,  PG)
29
Back to the Future 1985,  PG)
30
The Patriot 2000,  R)
31
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
32
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
33
Super Size Me 2003,  PG-13)
Super Size Me
vey good. want to watch it over and over again.
34
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
35
Die Hard 1988,  R)
36
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
37
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
38
Jaws 1975,  PG)
39
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
great
40
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
41
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
42
Cast Away 2000,  PG-13)
43
King Kong 2005,  PG-13)
44
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
One of the best steven speilburg movies
45
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
46
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
47
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
good story. bad acting
48
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
49
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
50
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
51
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
52
The Hunt for Red October 1990,  PG)
53
Dragonheart 1986,  PG-13)
Dragonheart
one of the best sean connery movies.
54
Dragonheart - A New Beginning 2000,  PG)
55
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2)
a bit gory but still pretty good.
56
Birdy 1984,  R)
57
We Were Soldiers 2002,  R)
We Were Soldiers
it's better than saving private ryan.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments