Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  halliwella's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
3
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
4
Mean Girls 2004,  PG-13)
5
Step Up 2006,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
7
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
:p"This is the worst of the four move out so far. It is a digrace to the other three!!"
8
Finding Nemo 2003,  G)
9
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
11
Saw II 2005,  R)
12
A Walk to Remember 2002,  PG)
13
Saw III 2006,  R)
Saw III
:p"This is the best Saw movie outta all three. It is freakin' awesome!!!!"
14
Saw 2004,  R)
Saw
:p"Bloody Awesome!!"
15
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
16
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
:p"I luv Sirius!!"
17
The Longest Yard 2005,  PG-13)
18
High School Musical 2006,  G)
19
50 First Dates 2004,  PG-13)
20
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
21
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
22
Shrek 2 2004,  PG)
23
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
25
The Matrix 1999,  R)
26
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
:p"I liked the cars."
27
Scary Movie 2000,  R)
28
A Cinderella Story 2004,  PG)
29
Shrek 2001,  PG)
30
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
31
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
32
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
33
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
34
Scary Movie 2 2001,  R)
35
Click 2006,  PG-13)
36
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
:p"I WILL see this movie if it's the LAST thing I DO!!"
37
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
38
School of Rock 2003,  PG-13)
39
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004,  Unrated)
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass )
:p"I luved this movie!!"
40
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) 2004,  Unrated)
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island)
:p"I luved the scenes."
41
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time) 2001,  Unrated)
42
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003,  Unrated)
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler)
:p"I luv InuYasha and Kagome!!!!"
43
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
:p"They need 2 make a sequel!!"
44
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
45
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
:p"Awesome!!"
46
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
47
I, Robot 2004,  PG-13)
48
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
49
Van Helsing 2004,  PG-13)
50
Independence Day 1996,  PG-13)
51
Final Destination 2000,  R)
52
What a Girl Wants 2003,  PG)
53
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
Loved it!!
54
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
Mr. Deeds
Funny, really funny!!
55
The Guardian 2006,  PG-13)
56
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
57
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
:p"Good start. Couldn't wait 4 the 2nd ta come out."
58
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
59
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
:p"Sad yet action packed."
60
Secret Window 2004,  PG-13)
61
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
62
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
63
Nanny McPhee 2006,  PG)
64
The Matrix Reloaded 2003,  R)
65
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
66
Sister Act 1992,  PG)
67
Erin Brockovich 2000,  R)
68
Garfield - The Movie 2004,  PG)
69
Men in Black II 2002,  PG-13)
70
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
:p"I liked it."
71
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
72
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
73
Agent Cody Banks 2003,  PG)
74
The Parent Trap 1998,  PG)
75
George of the Jungle 1997,  PG)
George of the Jungle
Funny!!!!
76
Happily N'ever After 2006,  PG)
Happily N'ever After
:p"So luved it!!"
77
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) 2005,  PG-13)
78
Silent Hill 2006,  R)
79
The Butterfly Effect 2004,  R)
80
Yu-Gi-Oh! - The Movie (Yûgiô: Gekijô-ban) 2004,  PG)
81
The Princess Blade 2002,  R)
82
Versus 2000,  R)
83
Aragami 2002,  Unrated)
84
Elektra 2005,  PG-13)
Elektra
:p"I LUVED this movie. It's awesome!!"
85
Daredevil 2003,  PG-13)
Daredevil
:p"Awesome!! The blind dude is the Hero!! Heck Yah!!
86
Catwoman 2004,  PG-13)
Catwoman
:p"This woman is as sassy as them come."
87
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
88
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
:p"It waz Ok."
89
Dreamer: The Movie 2005,  Unrated)
90
Flicka 2006,  PG)
Flicka
:p"I luved it!! It is 1 of my fave horse movies!!"
91
The Silver Stallion (The Silver Brumby) 1993,  G)
92
The Arena (Naked Warriors) 1973,  R)
93
World Trade Center 2006,  PG-13)
World Trade Center
:p"This is a good movie ta watch. It is a bit sad though."
94
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
95
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
96
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
97
Exiles in Paradise 2001,  Unrated)
98
Nancy Drew 2007,  PG)
99
1408 2007,  PG-13)
100
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
:/"I WANNA see this MOVIE!!"
101
Bee Movie 2007,  PG)
102
Shooter 2007,  R)
103
Meet the Robinsons 2007,  G)
104
Shrek the Third 2007,  PG)
105
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
:p"I saw this in Michigan and I LOVE it!!"
106
Hoodwinked 2006,  PG)
107
Transformers 2007,  PG-13)
108
The Last Mimzy 2007,  PG)
The Last Mimzy
:p"Still waitin' ta see it."
109
Evan Almighty 2007,  PG)
Evan Almighty
:p"This is a funni movie and everybody had gotta see this."
110
I Know Who Killed Me 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments