My Favorite Movies


  hal2600's Rating My Rating
1
Blade Runner 1982,  R)
2
Children of Men 2006,  R)
3
Akira 1988,  R)
4
Scarface 1983,  R)
5
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
6
Code 46 2003,  R)
7
Vertigo 1958,  PG)
8
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
9
Amores Perros 2000,  R)
10
Pi 1998,  R)
11
Requiem for a Dream 2000,  R)
12
Kids 1995,  NC-17)
13
The Princess Blade 2002,  R)
14
Ghost in the Shell 1996,  R)
15
Castle in the Sky 1989,  PG)
16
Gattaca 1997,  PG-13)
17
Spirited Away 2001,  PG)
18
Videodrome 1983,  R)
19
Y Tu Mamá También 2001,  R)
20
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
21
Blood - The Last Vampire 2001,  Unrated)
22
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
23
Naked Lunch 1991,  R)
24
The Cement Garden 1993,  Unrated)
25
Ed Wood 1994,  R)
26
Pollock 2000,  R)
27
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
28
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
29
eXistenZ 1999,  R)
30
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
31
The Game 1997,  R)
32
The War Zone 1999,  R)
33
Taegukgi hwinalrimyeo (Brotherhood) (Tae Guk Gi: The Brotherhood of War) 2004,  R)
34
Secretary 2002,  R)
35
Star Trek 2009,  PG-13)
36
The Quiet Earth 1985,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments