My Favorite Movies


  HairyMaclary's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
There is a song, but you're not worthy. Remains the best film I have seen, cinema or otherwise, and will always remind me of better times; "Run, run you fools," of which I would like to dedicate to a young, Year 7 Egg.
2
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
Tis a film I would suggest, strongly, to anyone to watch - especially you, Egg. Great!
3
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Pretty, pretty french people - how I love you so! Meow pretty french man!
4
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Vote Pedro!
5
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
Keep on the sunny side, always on the sunny side, keep on the sunny side of life . . . Best film ever!
"Damn. We're in a tight spot!"
"I'm a Dapper Dan man!"
"They turned Pete into a horny toad!"
6
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
"Your ass is mine, Bueller"
7
Amores Perros 2000,  R)
Amores Perros
So good, and the man is so good looking. Life's a Bitch, translation - and I think they're on to something . . .
8
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Under the illustrious cloak lies a feel good movie - in disguise.
9
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
One of the best films I've seen in recent times, and I've seen alot! Ah, too nice! Loved River Phoenix, he would have been BIG!
10
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Probably my favourite Indy film, although I do love Doom Temple much so. Sean rocks, and now we can see where Indy gets his looks from.
11
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
12
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Happiness can be defined as watching Indiana Jones.
13
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
The pulsating heart bit is the best.
14
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Viddy this, my humble brother.
15
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
In all my cinematic memory, I cannot recall ever hanging so far off my seat in complete awe as I did in the viewing of this. Gripping from start to conclusion. Jaw-hangingly good, and ALL roles where played to their upmost but, in the end, I think I did prefer Bale - The Professor(s).
16
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Perhaps the most clever and socially relevant film I've seen to date. Norton is a very fine actor, him and Brad made the prefect character duo.
17
Chungking Express 1994,  PG-13)
18
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
"It was a teenage wedding and the old folks wished them well."
19
American History X 1998,  R)
American History X
Another film where Norton shines, acting-wise not based on his racist activities.
20
Sin City 2005,  R)
21
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Kevin!
22
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
Who ever thought cross dressing would be so much fun!
23
The Dark Knight 2008,  PG-13)
24
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
The best film featuring Jack Nicholson. He is wonderful!
25
The Shining 1980,  R)
The Shining
Red rum. Isn't Jack the aces?!
26
Memento 2000,  R)
27
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
O so very good!
28
The Third Man 1949,  Unrated)
The Third Man
They don't make them like they used to! And this film is a fine example to my prior statement. Genius!
29
Citizen Kane 1941,  PG)
30
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Wow. Absolutely brilliant! I got totally lost in the story, a bit like the characters. Jim Carrey is, I feel, better in this more serious role.
31
Being John Malkovich 1999,  R)
Being John Malkovich
Definately worth the infinate wait. John Cusack is wonderfully beautiful, as always, and each and every actor in this film is amazing. Especially Malkovich. The plot is ingenious, and the make-up is beyond admirable!
32
Adaptation 2002,  R)
33
V for Vendetta 2006,  R)
34
Little Miss Sunshine 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments