My Favorite Movies
| HairThief's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 2 |
Scent of a Woman 1992, R)
Al Pacino in one of his best roles. The stories plays out in quite a gentle way with Frank Slade's trip to New York. Chris O'Donnell does a decent job as the naive schoolboy who's just trying to keep up with the events surrounding him. The music is excellent. However, it's the finale that wins the day. Just when you think the film is over, the Pacino speech comes out of nowhere and steals the show. An excellent feel good movie. |
|
| 3 |
American History X 1998, R) |
|
| 4 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 5 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 6 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R)
This is a fabulous story of a girl who seems slightly out of touch with reality and sees everything differently to the norm. It's full of quirky sub plots (the gnome!) and fascinatingly strange characters but at it's heart is a beautiful love story told by the gorgeous Audrey Tautou. It also makes the french language sound very sexy :) |
|
| 7 |
Shaolin Soccer 2001, PG-13) |
|
| 8 |
Brian De Palma, l'incorruptible (The Life of Brian) (Brian De Palma: The Untouchable) 2002, Unrated) |
|
| 9 |
Clue 1985, PG) |
|
| 10 |
Harvey 1950, Unrated) |
|
| 11 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 12 |
Punch-Drunk Love 2002, R) |
|
| 13 |
The Untouchables 1987, R) |
|
| 14 |
Aliens 1986, R) |
|
| 15 |
A Mighty Wind 2003, PG-13) |
|
| 16 |
The Dish 2001, PG-13) |
|
| 17 |
Hot Fuzz 2006, R) |

















