My Favorite Movies


  haeveneyes's Rating My Rating
1
Love & Sex 2000,  R)
Love & Sex
The most honest look at relationships I've ever seen. It's both heart breaking and heart warming, showing character flaws in all the people involved, and the honest way people react to love issues. Brutally honest, and fabulous for it.
2
Jersey Girl 2004,  PG-13)
Jersey Girl
One of Kevin Smith's best pieces of work. All the characters involved are flawed or have their quirks, and it manages to show the unusual in movies father-daughter relationship without becoming sickly-sweet or sappy. Comedy and drama roled into one.
3
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
If I had to pick a flaw it's that Keira gets to snog Johnny. JEALOUS.
4
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
An absolute classic... and why is Hannibal Lector sexy? Surely that's not right...

Either way, it's a fabulous movie, with a fabulous cast. Quite possibly the best horror movie made, sharp, clever and well acted.
5
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Even if you don't like the style or plot of this movie, you have to appreciate it for it's artistic qualities and the acting. However, I do like both the style AND the plot and therefore I love the movie. It has a fantastic script with well delivered lines and is both funny and painful at the same time. Plus you get to see Kevin Spacey jerking off in the shower, now that's entertainment!
6
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
How could anyone not love this movie!!!!!!?????????!!!!!!!!!??????????
7
The Faculty 1998,  R)
The Faculty
Cheesy? Yes. Original? No. But I still love it. I know, I know, you will role your eyes and groan (especially you Chris) but it's fabulous. It's fun and scary and funny and all things teenybop horror movies should be. I will watch this over and over and love it each time.
8
Sleepers 1996,  R)
Sleepers
This is hard to watch at times, and certainly brings out feelings and thoughts that you don't want to have, but the story is very good and the acting is wonderful, and definately an excellent movie. Very good and stellar cast. Kevin Bacon is even creepier and more evil looking than normal!!
9
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
David Bowie in tight trousers and a bunch of muppets. Come on!!! How can this be anything but good?! Fantastic soundtrack and very funny, with some wonderfully weird concepts and lovable and entertaining characters.
10
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Oh it's so beautiful, and sexy and fun and makes me want to dance and wear beautiful clothes and have lots of sex and I just love it love it love it love it. God I'm such a cliche!!
11
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
12
Die Hard 1988,  R)
13
Wild Things 1998,  R)
Wild Things
Out and out sex appeal with a clever story line, good plot twists, and good acting. One of my favourite movies.
14
Speed 1994,  R)
15
About Adam 2000,  R)
16
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
Perfect. Stunning. Gorgeous. Funny and beautiful and lovely and amazing and painful and heartbreaking and lovely and sexy and gorgeous and perfect and wonderful.
17
Heartbreakers 2001,  PG-13)
18
Practical Magic 1998,  PG-13)
19
Dogma 1999,  R)
Dogma
Controversial, funny, clever, and fantastic cast. All hail Kevin Smith!!
20
Donnie Darko 2001,  R)
21
Monsters, Inc. 2001,  G)
22
The Virgin Suicides 1999,  R)
The Virgin Suicides
A beautiful movie. Well acted, hard hitting and generally enjoyable in every way. Blokes - Kirsten Dunst in a bikini.
23
Jurassic Park 1993,  PG-13)
24
Cruel Intentions 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments