My Favorite Movies
| hactchnov2007's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 2 |
Iron Man 2008, PG-13)
Iron Man is very enertaining. It's the year's best action movie so far. Downey plays Tony Stark an industrialist in the military weapons business and a playboy after dark. |
|
| 3 |
WALL-E 2008, G) |
|
| 4 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 5 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 6 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 7 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 8 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 9 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 10 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 11 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 12 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 13 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13) |
|
| 14 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 15 |
Aliens 1986, R) |
|
| 16 |
300 2007, R) |
|
| 17 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 18 |
Psycho 1960, R) |
|
| 19 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 20 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 21 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 22 |
Rocky Balboa 2006, PG) |
|
| 23 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 24 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 25 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 26 |
Alien 1979, R) |
|
| 27 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 28 |
The Incredible Hulk 2008, PG-13) |
|
| 29 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 30 |
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008, PG-13) |
|
| 31 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 32 |
American Gangster 2007, R) |
|
| 33 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 34 |
Sin City 2005, R) |
|
| 35 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 36 |
The Simpsons Movie 2007, PG-13) |
|
| 37 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 38 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 39 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 40 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |








































