My Favorite Movies
| Hacklet's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Field of Dreams 1989, PG) |
|
| 2 |
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical) 1996, R) |
|
| 3 |
The Gods Must Be Crazy II 1990, PG) |
|
| 4 |
The Gods Must Be Crazy 1981, PG) |
|
| 5 |
Dodgeball - A True Underdog Story 2004, PG-13) |
|
| 6 |
Caddyshack II 1988, PG) |
|
| 7 |
Heat 1995, R) |
|
| 8 |
Being There 1979, PG) |
|
| 9 |
Muriel's Wedding 1994, R) |
|
| 10 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 11 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 12 |
Lawrence of Arabia 1962, PG) |
|
| 13 |
Smilla's Sense of Snow 1997, R) |
|
| 14 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 15 |
Crimson Tide 1995, R) |
|
| 16 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 17 |
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988, R) |
|
| 18 |
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) 1977, R) |
|
| 19 |
The Wicker Man 1974, R) |
|
| 20 |
The Full Monty 1997, R) |
|
| 21 |
Ring of Bright Water 1969, G) |





















