Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  GZstudio's Rating My Rating
1
Babel 2006,  R)
2
Dreamgirls 2006,  PG-13)
Dreamgirls
Absolutely in love with this movie. Great acting,,, great soundtrack!!!
3
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
4
Practical Magic 1998,  PG-13)
5
Babes in Toyland 1961,  G)
Babes in Toyland
This is probably 1 of the 2 most favourite movie from my childhood... geez see how much time has gone! I used to watch it over and over again.
6
The Ten Commandments 1956,  G)
The Ten Commandments
I don't know why but I got stuck watching this movie when I was a kid and didn't even understand a single English word. So, its kinda memorable to me somehow.
7
Bedknobs and Broomsticks 1971,  G)
Bedknobs and Broomsticks
Another one of the 2 most favorite childhood movie of all time.
8
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
9
The Good Son 1993,  R)
10
The Parent Trap 1998,  PG)
11
Mean Girls 2004,  PG-13)
12
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
absolutely in love with this movie
13
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
14
3 Ninjas Kick Back 1994,  PG)
15
3 Ninjas 1992,  PG)
16
Blank Check 1994,  PG)
17
Loving Annabelle 2006,  Unrated)
Loving Annabelle
I love it. It touch me a lot more than the normal guy-girl relationship. There are a lot more obstacle for them. The casts are perfect! Simone, is attractive enough, I understand, why annabelle could fall for her. As for Annabelle, I think no one could do a better job than Erin Kelly! Her eyes are so capturing and powerful. She looks real cool and mysterious. There are some aspects of the film that could be improve like yeh, the ending, but well, I give a 5 cuz I just love it!
18
Casanova 2005,  R)
Casanova
love heath ledgal + this movie is super funny.
19
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
Damn, this is one great movie, the cast and the cinematography especailly good. Most of the sceces are just like paintings. Every little details were well done. Superb!!!!
20
Stepmom 1998,  PG-13)
Stepmom
heart warming... I just re-watch it after it has been so long. The first time I watch it was years ago, and now it still touches my heart. I couldnt help but cry at the end. It has made itself into my All time fave movie list!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments