My Favorite Movies


  gzaki's Rating My Rating
1
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
2
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
3
Pi 1998,  R)
4
Inland Empire 2006,  R)
5
Amores Perros 2000,  R)
6
Dot the I 2003,  R)
7
The Dinner Game (Le Dîner de cons) 1998,  PG-13)
8
Breaking the Waves 1996,  R)
9
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
10
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
11
Taxi Driver 1976,  R)
12
Hero 2002,  PG-13)
13
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
14
The Shining 1980,  R)
15
Nine Queens (Nueve reinas) 2001,  R)
16
The People Vs. Larry Flynt 1996,  R)
17
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
18
Europa (Zentropa) 1991,  R)
19
American History X 1998,  R)
20
Das Experiment (The Experiment) 2001,  R)
21
Mockingbird Don't Sing 2002,  Unrated)
22
Suicide Club 2002,  R)
23
25th Hour 2003,  R)
24
Brazil 1985,  R)
25
Sin City 2005,  R)
26
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
27
Jackie Brown 1997,  R)
28
Raging Bull 1980,  R)
29
Zodiac 2007,  R)
30
Seven (Se7en) 1995,  R)
31
Sleepy Hollow 1999,  R)
32
Batman 1989,  PG-13)
33
Repulsion 1965,  Unrated)
34
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) 2005,  Unrated)
35
The Grudge 2004,  PG-13)
36
The Exorcist 1973,  R)
37
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
38
The Eye 2008,  PG-13)
39
Gin gwai 10 (The Eye 10) (The Eye: Infinity) 2005,  Unrated)
40
Ju-on: The Grudge 2003,  R)
41
Wishing Stairs 2003,  R)
42
Ringu 2 (Ring 2) 1999,  Unrated)
43
Ringu 0 2001,  Unrated)
44
The Godfather 1972,  R)
45
The Godfather, Part II 1974,  R)
46
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
47
Jurassic Park 1993,  PG-13)
48
Saving Private Ryan 1998,  R)
49
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
50
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
51
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
52
Jaws 1975,  PG)
53
Amistad 1997,  R)
54
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
55
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
56
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
57
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
58
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
59
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
60
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
61
Amadeus 1984,  PG)
62
The Silence of the Lambs 1991,  R)
63
Philadelphia 1993,  PG-13)
64
Léon (The Professional) 1994,  R)
65
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
66
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
67
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
68
A Fish Called Wanda 1988,  R)
69
Big Fish 2004,  PG-13)
70
Forrest Gump 1994,  PG-13)
71
Cast Away 2000,  PG-13)
72
Back to the Future 1985,  PG)
73
The Sting 1973,  PG)
74
Unbreakable 2000,  PG-13)
75
The Village 2004,  PG-13)
76
Crash 2005,  R)
77
Blow 2001,  R)
78
The Big Lebowski 1998,  R)
79
21 Grams 2003,  R)
80
Hot Fuzz 2006,  R)
81
Shallow Grave 1994,  R)
82
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
83
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
84
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
85
The Truman Show 1998,  PG)
86
Lost Highway 1997,  R)
87
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
88
Magnolia 1999,  R)
89
Night on Earth 1991,  R)
90
The Pink Panther 1963,  Unrated)
91
Stigmata 1999,  R)
92
This Is England 2006,  Unrated)
93
Delicatessen 1991,  R)
94
The Lives of Others 2006,  R)
95
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
96
In America 2003,  PG-13)
97
Blue Velvet 1986,  R)
98
Ray 2004,  PG-13)
99
Dead Poets Society 1989,  PG)
100
Gosford Park 2001,  R)
101
Elephant 2003,  R)
102
El Bola 2000,  Unrated)
103
House of Sand and Fog 2003,  R)
104
Awakenings 1990,  PG-13)
105
Running Scared 2005,  R)
106
Dirty Pretty Things 2002,  R)
107
Matando Cabos 2004,  R)
108
Matchstick Men 2003,  PG-13)
109
Contact 1997,  PG)
110
Quills 2000,  R)
111
Suspiria 1977,  R)
112
The Salton Sea 2002,  R)
113
The Grifters 1990,  R)
114
If Only 2004,  PG-13)
115
sex, lies, and videotape 1989,  R)
116
Intacto 2001,  R)
117
Kafka 1991,  PG-13)
118
The Good Thief 2003,  R)
119
The Thirteenth Floor 1999,  R)
120
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
121
The Million Dollar Hotel 2000,  R)
122
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
123
Match Point 2005,  R)
124
Manhattan Murder Mystery 1993,  PG)
125
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
126
X-Men 2000,  PG-13)
127
Insomnia 2002,  R)
128
Scarface 1983,  R)
129
Analyze This 1999,  R)
130
The Ninth Gate 1999,  R)
131
From Hell 2001,  R)
132
The Elephant Man 1980,  PG)
133
Requiem for a Dream 2000,  R)
134
Dogville 2003,  R)
135
Good Will Hunting 1997,  R)
136
The Hours 2002,  PG-13)
137
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
138
Death at a Funeral 2007,  R)
139
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
140
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
141
The Number 23 2007,  R)
142
Braveheart 1995,  R)
143
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
144
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
145
Chocolat 2000,  PG-13)
146
The Piano Teacher (La Pianiste) 2001,  R)
147
The Piano 1993,  R)
148
Gladiator 2000,  R)
149
The Three Burials of Melquiades Estrada 2006,  R)
150
Vidocq (Dark Portals: The Chronicles of Vidocq) 2001,  R)
151
The Crimson Rivers (Les Rivières pourpres) 2000,  R)
152
Independence Day 1996,  PG-13)
153
Twister 1996,  PG-13)
154
300 2007,  R)
155
Armageddon 1998,  PG-13)
156
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
157
Mission Impossible 1996,  PG-13)
158
Hitch 2005,  PG-13)
159
Tootsie 1982,  PG)
160
I, Robot 2004,  PG-13)
161
The Blair Witch Project 1999,  R)
162
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
163
Speed 1994,  R)
164
The Italian Job 1969,  PG)
165
American Pie 1999,  R)
166
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
167
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
168
Apocalypse Now 1979,  R)
169
Stalker 1979,  Unrated)
170
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
171
The Fly 1986,  R)
172
Constantine 2005,  R)
173
The Last of the Mohicans 1992,  R)
174
Hellraiser 1987,  R)
175
Fargo 1996,  R)
176
The Constant Gardener 2005,  R)
177
Good Night, And Good Luck 2005,  PG)
178
Domino 2005,  R)
179
Three...Extremes (Saam gaang yi) 2004,  R)
180
Gattaca 1997,  PG-13)
181
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
182
Alfie 1966,  PG)
183
Garden State 2004,  R)
184
11:14 2003,  R)
185
Frida 2002,  R)
186
It's All Gone Pete Tong 2004,  R)
187
Groove 2000,  R)
188
Human Traffic 1999,  R)
189
8 Women (8 Femmes) 2002,  R)
190
Gangs of New York 2002,  R)
191
Traffic 2000,  R)
192
Arachnophobia 1990,  PG-13)
193
Reservoir Dogs 1992,  R)
194
Closer 2004,  R)
195
Fight Club 1999,  R)
196
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
197
The Pianist 2002,  R)
198
Ben X 2007,  Unrated)
199
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
200
Gran Torino 2008,  R)
201
Pulp Fiction 1994,  R)
202
Spun 2002,  R)
203
Mulholland Drive 2001,  R)
204
No Country for Old Men 2007,  R)
205
The Fall 2006,  R)
206
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
207
Dancer in the Dark 2000,  R)
208
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
209
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
210
Wanted 2008,  R)
211
The Matrix 1999,  R)
212
The Idiots (Idioterne) (Dogma 95) 1998,  R)
213
Psycho 1960,  R)
214
Good Bye, Lenin 2002,  R)
215
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
216
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
217
Underworld 2003,  R)
218
Donnie Darko 2001,  R)
219
Trainspotting 1996,  R)
220
Blade Runner 1982,  R)
221
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972,  PG)
222
Dark City 1998,  R)
223
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
224
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
225
A Clockwork Orange 1971,  R)
226
The Dark Knight 2008,  PG-13)
227
Inside (À l'intérieur) 2007,  R)
228
Saw 2004,  R)
229
Hunger 2008,  R)
230
Kidulthood 2005,  R)
231
The Tenant 1976,  R)
232
The Midnight Meat Train 2008,  R)
233
The Burning Plain 2008,  R)
234
Tropa de Elite (The Elite Squad) 2008,  R)
235
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
236
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) 1979,  NC-17)
237
Irreversible 2002,  Unrated)
238
Eraserhead 1977,  R)
239
Knowing 2009,  PG-13)
240
Spider 2002,  R)
241
Frontière(s) (Frontier(s)) 2007,  NC-17)
242
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
243
Road to Perdition 2002,  R)
244
Valkyrie 2008,  PG-13)
245
The Conversation 1974,  PG)
246
The Thin Red Line 1998,  R)
247
Unknown 2006,  R)
248
24 Hour Party People 2002,  R)
249
The Fifth Element 1997,  PG-13)
250
Equilibrium 2002,  R)
251
The Machinist 2003,  R)
252
Babel 2006,  R)
253
Schindler's List 1993,  R)
254
Children of Men 2006,  R)
255
The Prestige 2006,  PG-13)
256
The Green Mile 1999,  R)
257
The Jacket 2005,  R)
258
Disturbia 2007,  PG-13)
259
1408 2007,  PG-13)
260
The Life Before Her Eyes 2008,  R)
261
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
262
Shutter 2008,  PG-13)
263
Mirrors 2008,  R)
264
Maria Full of Grace 2003,  R)
265
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
266
Oldboy 2004,  R)
267
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
268
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
269
The Abandoned 2007,  R)
270
Phone Booth 2003,  R)
271
The Great Debaters 2007,  PG-13)
272
Platoon 1986,  R)
273
Machuca 2004,  Unrated)
274
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
275
The Wave 2011,  Unrated)
276
Thesis (Tesis) 1996,  R)
277
The Others 2001,  PG-13)
278
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
279
The Wrestler 2008,  R)
280
Visitor Q (Bijitâ Q) 2001,  R)
281
Memento 2000,  R)
282
The Butterfly Effect 2004,  R)
283
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
284
Los Cronocrímenes (Timecrimes) 2007,  R)
285
The Hangover 2009,  R)
286
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) 2003,  R)
287
La Haine (Hate) 1995,  R)
288
Four Minutes 2008,  Unrated)
289
Being John Malkovich 1999,  R)
290
Moon 2009,  R)
291
Avatar 2009,  PG-13)
292
The Birds 1963,  PG-13)
293
The Kite Runner 2007,  PG-13)
294
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
295
13 Tzameti 2005,  Unrated)
296
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
297
Red Cliff (Chi Bi) 2008,  R)
298
Slumdog Millionaire 2008,  R)
299
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
300
American Gangster 2007,  R)
301
Eyes Wide Shut 1999,  R)
302
Martyrs 2008,  R)
303
Layer Cake 2004,  R)
304
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
305
L.A. Confidential 1997,  R)
306
Minority Report 2002,  PG-13)
307
Natural Born Killers 1994,  R)
308
Let the Right One In 2008,  R)
309
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
310
3:10 to Yuma 2007,  R)
311
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
312
A Prophet (Un prophete) 2009,  R)
313
Bakjwi (Thirst) 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments