Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  gypsywitch213's Rating My Rating
1
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
2
Interview with the Vampire 1994,  R)
3
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
one of the best movies out there. who doesn't love David Bowe as the Goblin King.
4
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985,  Unrated)
5
Vampire Hunter D - Bloodlust 2000,  R)
6
The Lost Boys 1987,  R)
7
Vampire Clan 2002,  R)
8
Pan's Labyrinth 2006,  R)
9
Blood - The Last Vampire 2001,  Unrated)
10
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
11
Blade 1998,  R)
12
The Last Unicorn 1982,  G)
13
Blade: Trinity 2004,  R)
14
Blade II 2002,  R)
15
Donnie Darko 2001,  R)
16
Voyage of the Unicorn 2000,  G)
17
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
18
Rent 2005,  PG-13)
19
Legend 1986,  PG)
20
Lady in the Water 2006,  PG-13)
21
Cabaret 1972,  PG)
22
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
23
Escape to Witch Mountain 1975,  G)
24
Return from Witch Mountain 1978,  G)
25
The Legend of Billie Jean 1985,  PG-13)
26
Practical Magic 1998,  PG-13)
27
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
28
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
29
The Producers 2005,  PG-13)
30
The Flight of Dragons 1982,  Unrated)
31
Bulletproof Monk 2003,  PG-13)
32
Cruel Intentions 1999,  R)
33
The Crow 1994,  R)
34
The Crow: City of Angels 1996,  R)
35
Ginger Snaps 2000,  R)
36
Ginger Snaps 2 - Unleashed 2004,  R)
37
Ginger Snaps Back - The Beginning 2004,  R)
38
Azumi 2003,  Unrated)
39
Azumi 2: Death or Love 2005,  Unrated)
40
Queen of the Damned 2002,  R)
41
Embrace the Darkness 1998,  R)
42
Embrace the Darkness 2 2002,  R)
43
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
44
A Cinderella Story 2004,  PG)
45
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
46
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
47
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
48
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
49
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum 1966,  Unrated)
50
A Clockwork Orange 1971,  R)
51
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
52
Harry and the Hendersons 1987,  PG)
53
Eragon 2006,  PG)
54
The Dark Crystal 1982,  PG)
55
Muppet Treasure Island 1996,  G)
56
Shock Treatment 1981,  PG)
57
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
58
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
59
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
60
30 Days of Night 2007,  R)
61
Bridge to Terabithia 2007,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments