Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  gypsfire's Rating My Rating
1
Cold Mountain 2003,  R)
Cold Mountain
a love story about waiting. Beautifully done!!
2
True Romance 1993,  R)
True Romance
Chaotically wonderful!
3
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
C'est tre's magnifique!!
4
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Good movie. Seriously twisted!
5
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Sensual, but not in a perverted way, if that's possible.
6
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Action packed. I love sword fighting.
7
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
a bit slow at times. A decent film.
8
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
Beautiful!! Kate Winslet and Alan Rickman's best!
9
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
One of my favorite movies at the moment!
10
The Golden Bowl 2000,  R)
The Golden Bowl
I liked it, but it pretty much was a horrible movie.
11
Elizabeth 1998,  R)
Elizabeth
Blanchett Shines!!!! I cannot wait to see The Golden Age.
12
The Affair of the Necklace 2001,  R)
The Affair of the Necklace
I try to deny it, but this movie sucks.
13
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
I quote this movie!!
14
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
Not as good as the first, but it has it's nice, thrilling moments.
15
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
I loved this movie. It made me weep.
16
King Kong 1933,  Unrated)
17
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
I'm your huckleberry!!! and, You're a daisy if you do. Val Kilmer is just plain good.
18
Girl on the Bridge (La Fille sur le Pont) 1999,  R)
Girl on the Bridge (La Fille sur le Pont)
Great Foreign film. Vanessa Paradis (Johnny Depp's companion) does rather well.
19
Troy 2004,  R)
Troy
Duh!! It's Brad Pitt!! Of course it's a good movie.
20
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
The Man Who Knew Too Much
I just love Doris Day! Good movie as well!
21
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
Mr. Deeds
Funny Times. I love Wynona Ryder.
22
Alice in Wonderland 1951,  G)
Alice in Wonderland
Trippy!!
23
Alice Through the Looking Glass 1987,  Unrated)
Alice Through the Looking Glass
It scared me, in a good way.
24
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Anything Alan Rickman plays in has to be good.
25
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Marlon and Al are magnificant.
26
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
Did not finish it, so I have no room to talk about how I think it wasn't as good as the first.
27
Desperado 1995,  R)
Desperado
Crazy. I enjoy the bloody bar scene.
28
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
Spectacular!!!
29
Little Women 1994,  PG)
Little Women
Gives me warm feelings!!! I adore Gabriel and Wynona in this movie
30
The Green Mile 1999,  R)
31
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997,  R)
32
Thinner 1996,  R)
33
Halloween 1978,  R)
34
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Intense and wonderfully acted by Kate and Leo
35
Practical Magic 1998,  PG-13)
36
Casino Royale 2006,  PG-13)
37
The Other Boleyn Girl 2008,  PG-13)
38
Anastasia 1997,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments