My Favorite Movies
| gwainn's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Mack 1973, R) |
|
| 2 |
Battle Royale 3D 2001, Unrated) |
|
| 3 |
Bill Hicks: Sane Man 1989, Unrated) |
|
| 4 |
Dawn of the Dead 1978, R) |
|
| 5 |
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991, R) |
|
| 6 |
Pat Garrett & Billy the Kid 1973, R) |
|
| 7 |
Heat 1995, R) |
|
| 8 |
The Long Goodbye 1973, R) |
|
| 9 |
eXistenZ 1999, R) |
|
| 10 |
Andrei Rublev 1966, Unrated) |
|
| 11 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 12 |
TRON 1982, PG) |
|
| 13 |
Primer 2003, PG-13) |
|
| 14 |
Stroszek 1977, Unrated) |
|
| 15 |
Midnight Run 1988, R) |
|
| 16 |
Little Murders 1971, R) |
|
| 17 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 18 |
Mystery Men 1999, PG-13) |
|
| 19 |
Viridiana 1961, R) |



















