My Favorite Movies
all-time favorite movies
| guska21's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 2 |
Scarface 1983, R) |
|
| 3 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 4 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 5 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 6 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 7 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 8 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 9 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 10 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 11 |
The Aviator 2004, PG-13) |
|
| 12 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 13 |
Snatch 2001, R) |
|
| 14 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 15 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 16 |
Witness for the Prosecution 1957, Unrated) |
|
| 17 |
Jerry Maguire 1996, R) |
|
| 18 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 19 |
The Talented Mr. Ripley 1999, R) |
|
| 20 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 21 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 22 |
Saw 2004, R) |
|
| 23 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 24 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 25 |
A.I. Artificial Intelligence 2001, PG-13) |
|
| 26 |
Memento 2000, R) |
|
| 27 |
Heat 1995, R) |
|
| 28 |
The Ladykillers 2004, R) |




























