gurefu's Rating
My Rating
1
Magical School
2
Magical School
3
Mahou No Gako
4
Favourite Magic School
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Taxi
2004, PG-13)
17
18
19
20
21
Good Story Plot
22
23
24
Best Special Wiccan Effects
25
26
Best Dragon rider
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
family show
40
41
42
43
44
45
46
47
Family show
48
49
50
51
52
X-Men
2000, PG-13)
53
54
55
56
57
hmmm....this is really what the truely 'gifted' sees in their everyday life....Do not be too consumed by it.
58
literary aspects of shakespeare
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
childhood cartoons
78
79
childhood cartoons
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
Batman
2002, Unrated)
90
Batman
1989, PG-13)
91
92
93
Taxi 3
2003, Unrated)
94
Taxi 2
2000, Unrated)
95
96
Taxi
1998, Unrated)
97
98
99
funny but kewl Japanese wiccan movie
100
101
102
OMG....pls do not repeat the story plot in other people's life....its ULTRA BORING!
103
Politics in a not so dry plot.
104
Explore the minds of those not categorised under ordinary.
105
Very funny, dry reform of the true life of another person in the US....or is it?
106
107
108
109
110
111
112
113
114
115
116
117
118
Beautiful ghastly effects, great! Not the story plot though...
119
120
121
122
Hey, I grew up with my family on this...
123
cartoon version....still love the movies better...
124
125
126
127
128
Seen it so many times...but its still my favourite...
129
130
131
132
133
134
135
136
137
138
139
140
141
142
143
144
145
146
147
148
149
150
151
152
153
154
155
156
157
158
159
160
161
162
163
164
165
166
167
Great movie!
168
169
Great Vampire Effects!
170
171
172
173
174
175
176
XXX
2002, PG-13)
177
178
179
180
181
182
183
184
185
186
187
188
189
190
191
Wonderful plot of a couple and a 3rd party who happens to be the sis of the wife...Great plot...
192
193
194
195
196
This is the movie I went to with my friends. I've heard of Steven Spielberg even before this movie. It was this movie which further increases Steven's name in the movie industry.....
197
198
199
200
201
202
The most scariest movie which left me a trauma when I watched it in my toddler days. Not my favourite, but I still love the memories in brings.
203
204
205
206
207
208
209
210
211
212
213
214
215
A funny but serious movie....I just love it!
216
217
218
219
220
221
222
223
224
225
226
227
228
229
230
231
The last movie I went to with my X before we broke off.
232
233
Loved my dad's narration of the story during my bedtime tales and his favourite too.
234
Remembered I did a stage play on TMNT in my younger primary days with my class. Cosplayed the characters together with my sis too ha ha ha it was fun...
235
236
237
238
239
240
241
242
243
244
245
246
Antz
1998, PG)
247
248
249
250
251
252
253
254
255
256
257
258
259
260
261
Just what my sis and I loved during our sec. days... but we didn't managed to cosply it...
262
263
264
265
266
267
268
269
270
271
272
273
274
275
276
277
278
279
Troy
2004, R)
280
281
282
283
284
Hook
1991, PG)
285
286
287
288
289
290
Reminds me of the days it took to finish the game....together with my sis...
291
292
293
294
295
296
297
298
299
300
301
302
303
304
A sci-fi movie but touching story plot...must watch!
305
306
307
308
Very good plot! Best Actors too!
309
310
What I would want to expect in war movies..Great! Remember the time I went to watch this with my friends...>.<
311
312
313
hmmm...brings back the hari raya memories...
314
315
316
317
318
319
320
321
322
323
324
325
326
327
328
329
330
331
332
333
334
335
336
337
338
339
340
341
342
343
344
345
346
TMNT
2007, PG)