My Favorite Movies


  gumnerf's Rating My Rating
1
The Time of Your Life 1948,  PG-13)
The Time of Your Life
An all-time favorite. This is why Cagney started his company.
2
This Is Spinal Tap 1984,  R)
This Is Spinal Tap
"As long as there's sex and drugs, I can do without the rock and roll."-A comedy so authentic many people still think it's real.
3
Dark Star 1974,  G)
Dark Star
Even funnier than 2001! John Carpenter's pre-Halloween days.
4
That Thing You Do! 1996,  PG)
That Thing You Do!
Story of a one-hit wonder in the sixties.
5
A Hard Day's Night 1964,  G)
A Hard Day's Night
Fictional but quasi-factual record of Beatlemania. I'm on the third copy. Restored...lovely.
6
His Girl Friday 1940,  Unrated)
7
White Heat 1949,  Unrated)
White Heat
Gangster movies may have gotten more gorry. but nothing tops this! Cagney's character has ice water in his veins and evil in his heart.
8
The Ruling Class 1972,  PG)
The Ruling Class
Just a great flick and a fantastic Peter O'Toole r4ole.
9
The Rutles: All You Need Is Cash 1978,  Unrated)
The Rutles: All You Need Is Cash
George Harrison has a part and called this the best story ever made about the Beatles.
10
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Excellent movie. Can you tell from my profile, I like it? A must see.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments