My Favorite Movies
| guiubeda's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dancer in the Dark 2000, R)
the best movie FOREVER! i see now, and is perfect dancer in the dark <3 Björk is one good actress ... i cry this movie, but also, who would not cry? the hour of execution is wonderful! the Selma crying out the name of its son (Gene, Gene, Gene) and singing All Is Full Of Love and the rope in its neck ._. i love dancer in the dark so much more so much. |
|
| 2 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 3 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 4 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 5 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 6 |
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004, PG) |
|
| 7 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 8 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 9 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 10 |
A Lot Like Love 2005, PG-13) |
|
| 11 |
The Village 2004, PG-13) |
|
| 12 |
Crash 2005, R) |
|
| 13 |
The Devil Wears Prada 2006, PG-13) |
|
| 14 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |














