Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  gsmackdiva's Rating My Rating
1
The Girl Next Door 2004,  R)
The Girl Next Door
This is my favorite movie, totally love it!!!
2
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
ABSOLUTELY AMAZING
3
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) 2005,  PG-13)
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa)
THIS IS MY NEW FAVORITE MOVIE....SO MUCH DEPTH OF CHARACTER IN AN ANIMATED MOVIE...WOW
4
Donnie Darko 2001,  R)
5
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
This movie is great
6
The Notebook 2004,  PG-13)
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
8
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
Lords of Dogtown
This movie freakin rocks.
9
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
love all the Harry Potter movies
10
American Pie 1999,  R)
American Pie
some of my favorite movies
11
The Crow 1994,  R)
12
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
This movie was great. I loved it!
13
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
This movie kicks major ass!!
14
The Devil's Rejects 2005,  R)
15
House of 1000 Corpses 2002,  R)
16
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
17
Sleepy Hollow 1999,  R)
18
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
19
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
This movie makes me cry every single time I watch it
20
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
Loved this movie, made me laugh and cry while watching it. Reese Witherspoon and Mark Ruffalo are great, and the supporting cast with John Heder...I loved his character in the movie. Donal Logan was funny as JJ. Even my sons found something to enjoy in this movie, we were on the edge of the couch waiting to see what would happen next
21
Carrie 1976,  R)
Carrie
This movie just scares me, with that creepy music and the look in her eyes at the prom, classic, I can't sleep when I watch this one!
22
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
This movie is entertaining and funny and Heath Ledger is at his hottest
23
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
24
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
Stuart Townsend as Lestat, enough said!
25
From Hell 2001,  R)
26
Mean Girls 2004,  PG-13)
27
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
28
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
29
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
30
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
Johnny Depp made this movie!
31
Old School 2003,  R)
32
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
33
The Good Girl 2002,  R)
34
27 Dresses 2008,  PG-13)
27 Dresses
This movie was great, I am really becoming a fan of Katherine Heigl, she is very talented, Knocked Up was a great movie and this movie was awesome. James Marsden finally gets the girl :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments