My Favorite Movies
| Groeteschele's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Train 1965, Unrated) |
|
| 2 |
Runaway Train 1985, R) |
|
| 3 |
Oh, Mr. Porter! 1937, Unrated) |
|
| 4 |
Under Siege 1992, R) |
|
| 5 |
Under Siege 2: Dark Territory 1995, R) |
|
| 6 |
The Hunt for Red October 1990, PG) |
|
| 7 |
Crimson Tide 1995, R) |
|
| 8 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 9 |
Seven Days in May 1964, Unrated) |
|
| 10 |
The Manchurian Candidate 1962, PG-13) |
|
| 11 |
The Princess and the Pirate 1944, Unrated) |
|
| 12 |
Downfall (Der Untergang) 2004, R) |
|
| 13 |
The Enemy Below 1957, Unrated) |
|
| 14 |
Das Boot (The Boat) 1981, R) |
|
| 15 |
In Enemy Hands 2003, R) |
|
| 16 |
Behind Enemy Lines II: Axis of Evil 2006, R) |
|
| 17 |
Triumph des Willens (Triumph Of The Will) 1934, Unrated) |
|
| 18 |
Twelve O'Clock High 1949, Unrated) |
|
| 19 |
Thirty Seconds Over Tokyo 1944, Unrated) |
|
| 20 |
Sink the Bismarck! 1960, Unrated) |
|
| 21 |
Damnation Alley 1977, PG) |
|
| 22 |
Doomsday 2008, R) |
|
| 23 |
Doomsday Gun 1994, Unrated) |
|
| 24 |
Drop Zone 1994, R) |
|
| 25 |
Morituri 1965, Unrated) |
|
| 26 |
Ronin 1998, R) |
|
| 27 |
Path to War 2002, Unrated) |
|
| 28 |
The Philadelphia Experiment 1984, PG) |
|
| 29 |
Philadelphia Experiment 2 1993, PG-13) |
|
| 30 |
The Valachi Papers 1972, PG) |
|
| 31 |
Brief Encounter 1945, Unrated) |
|
| 32 |
Death Train (Im Auftrag des Vatikans) 2006, Unrated) |
|
| 33 |
Atomic Train 1999, PG-13) |
|
| 34 |
The Narrow Margin 1952, Unrated) |
|
| 35 |
The Titfield Thunderbolt 1953, Unrated) |
|
| 36 |
Britannic 2000, Unrated) |
|
| 37 |
The Cassandra Crossing 1976, R) |
|
| 38 |
My Favorite Blonde 1942, Unrated) |
|
| 39 |
Get Carter 2000, R) |
|
| 40 |
Get Carter 1971, R) |
|
| 41 |
Fail Safe 2000, Unrated) |
|
| 42 |
Fail-Safe 1963, Unrated) |
|
| 43 |
Where Eagles Dare 1969, PG) |
|
| 44 |
The Ghost Train 1941, Unrated) |
|
| 45 |
Chaos 2006, R) |
|
| 46 |
Payback 1999, R) |
|
| 47 |
The Man in the Sky (Decision Against Time) (Test Pilot) 1957, Unrated) |
|
| 48 |
The Roaring Twenties 1939, Unrated) |
|
| 49 |
Ghost Ship 2002, R) |
|
| 50 |
The Last Voyage 1960, Unrated) |
|
| 51 |
The Core 2003, PG-13) |
|
| 52 |
Murder at 1600 1997, R) |
|
| 53 |
Passenger 57 1992, R) |
|
| 54 |
Terminal Velocity 1994, PG-13) |
|
| 55 |
Juggernaut 1974, PG) |
|
| 56 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 57 |
The Lost World - Jurassic Park 1997, PG-13) |
|
| 58 |
Jurassic Park III 2001, PG-13) |
|
| 59 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 60 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 61 |
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003, R) |
|
| 62 |
Memphis Belle 1990, PG-13) |
|
| 63 |
Judgment at Nuremberg 1961, Unrated) |
|
| 64 |
Rules of Engagement 2000, R) |
|
| 65 |
The General's Daughter 1999, R) |
|
| 66 |
Swordfish 2001, R) |
|
| 67 |
Broken Arrow 1996, R) |
|
| 68 |
The Bedford Incident 1965, Unrated)
Between Fail Safe, Dr Strangelove or this one, it's hard to pick the best nuclear holocaust film. With the first two, you know that this is always on the cards but with this one, what starts out as a relentless chase of a Soviet submarine by an obsessed captain with a tired crew, it ends in one of the junior officers mistaking a statement as an order. This has very unexpected and totally horrendous consequences for the submarine, the ship and the rest of the world. A very good movie, particularly as much of it was done in Britain. |
|
| 69 |
Funeral in Berlin 1966, PG) |
|
| 70 |
All Quiet on the Western Front 1930, Unrated) |
|
| 71 |
Hunley, The 1999, Unrated) |
|
| 72 |
The Spy Who Came in from the Cold 1965, Unrated) |
|
| 73 |
Gotcha! 1985, PG-13) |
|
| 74 |
Flight of the Phoenix 2004, PG-13) |
|
| 75 |
The Flight of the Phoenix 1965, Unrated) |
|
| 76 |
Flight of the Navigator 1986, PG) |
|
| 77 |
The Flight of the Intruder 1990, PG-13) |
|
| 78 |
The African Queen 1952, Unrated) |
|
| 79 |
American Gangster 2007, R) |
|
| 80 |
Ask a Policeman 1939, Unrated) |
|
| 81 |
The Asphalt Jungle 1950, Unrated) |
|
| 82 |
The Astronaut Farmer 2007, PG) |
|
| 83 |
Attack Force 2006, R) |
|
| 84 |
Background to Danger 1943, Unrated) |
|
| 85 |
Bat*21 (Bat 21) 1988, R) |
|
| 86 |
The Benchwarmers 2006, PG-13) |
|
| 87 |
Beyond the Time Barrier (The War of 1995) 1960, Unrated) |
|
| 88 |
Black Sunday 1977, R) |
|
| 89 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 90 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 91 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 92 |
The Bourne Identity 1988, Unrated) |
|
| 93 |
Breakheart Pass 1976, PG) |
|
| 94 |
Captain Horatio Hornblower R.N. 1951, Unrated) |
|
| 95 |
Carry on Cabby (Call Me a Cab) 1963, Unrated) |
|
| 96 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 97 |
Casino Royale 1967, G) |
|
| 98 |
Commando 1985, R) |
|
| 99 |
Raw Deal 1986, R) |
|
| 100 |
The Conversation 1974, PG) |
|
| 101 |
Enemy of the State 1998, R) |
|
| 102 |
Category 6 - Day of Destruction 2004, Unrated) |
|
| 103 |
Detonator (Death Train) 1993, R) |
|
| 104 |
Double Jeopardy 1999, R) |
|
| 105 |
The Good Shepherd 2006, R) |
|
| 106 |
The Kingdom 2007, R) |
|
| 107 |
Malta Story 1953, Unrated) |
|
| 108 |
Network 1976, R) |
|
| 109 |
The Night of the Generals 1967, Unrated) |
|
| 110 |
Night Passage 1957, Unrated) |
|
| 111 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 112 |
Northwest Passage 1940, Unrated) |
|
| 113 |
A Night to Remember 1958, Unrated) |
|
| 114 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 115 |
Titanic 1996, PG-13) |
|
| 116 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 117 |
The Professionals 1966, PG-13) |
|
| 118 |
Red Planet 2000, PG-13) |
|
| 119 |
Mission To Mars 2000, PG) |
|
| 120 |
Shout at the Devil 1976, PG) |
|
| 121 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 122 |
Strangers on a Train 1951, PG) |
|
| 123 |
Air Force One 1997, R) |
|
| 124 |
In Her Line of Fire (Air Force Two) (Airforce 2 Down) 2006, R) |
|
| 125 |
Silver Streak 1976, PG)
Train movies are always enjoyable and this one is no exception. It does however follows a standard format, ie; man hops on train, meets girl, meets fat man, gets into trouble over girl, gets put off train, gets back on train, rescues girl, kills the bad guy then the train crashes spectacularly. It works for me though |
|
| 126 |
Syriana 2005, R) |
|
| 127 |
Terror Train 1980, R) |
|
| 128 |
Time Bomb (Terror on a Train) 1953, Unrated) |
|
| 129 |
The Cruel Sea 1953, Unrated)
A movie that I can watch again and again. Stark and realistic without the "Hollywood" propaganda type add ons. This movie shows the effect war can have on people both in their professional lives and personal lives. Also brilliantly protrayed is the cost each has to pay to take part in something they didn't even have a part in making happen. A must see for anyone who's had it too good for too long. |
|
| 130 |
The Ship That Died Of Shame 1955, Unrated)
A very watchable movie about a wartime torpedo boat having given exemplary service during the war being rescued from the scrapyard by its former commanding officer and executive officer. Beginning by running bootleg alcohol and nylons, the pair begin to use the boat for more seemingly lucrative but noticeably darker jobs and the boat begins to give them trouble. After the boat is used to transport a child murder away from justice, the boat seemingly gives up and eventually smashes itself onto rocks, destroying itself. Another good Moserrat story made into an equally good movie. |
|
| 131 |
The Third Man 1949, Unrated) |
|
| 132 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 133 |
Turbulence 1997, R) |
|
| 134 |
Turbulence 2: Fear of Flying 1999, R) |
|
| 135 |
Turbulence 3 - Heavy Metal 2001, R) |
|
| 136 |
We Dive at Dawn 1943, Unrated) |
|
| 137 |
Whisky Galore! (Tight Little Island) 1949, Unrated) |






























































































































