My Favorite Movies


  grnled1620's Rating My Rating
1
The Alamo 1960,  Unrated)
The Alamo
i think it was the best of his best
2
M*A*S*H (MASH) 1970,  PG)
M*A*S*H (MASH)
this was so close to being true it was funny
3
Monster Mash: The Movie (Frankenstein Sings) 1995,  PG)
Monster Mash: The Movie (Frankenstein Sings)
this was fun
4
Laserhawk 1997,  PG-13)
Laserhawk
this was a fun to watch show
5
The Alamo 2004,  PG-13)
6
How the West Was Won 1962,  G)
How the West Was Won
one of the best of all times
7
How the West Was Fun 1994,  Unrated)
How the West Was Fun
very funny worth watching many times
8
Flight of the Navigator 1986,  PG)
Flight of the Navigator
this was a very good one to watch it had a bit of fun and sience
9
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
10
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
11
The Beverly Hillbillies 1993,  PG)
12
Beverly Hills Cop 1984,  R)
13
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
14
Not Another Teen Movie 2001,  R)
15
The Last Starfighter 1984,  PG)
The Last Starfighter
i loved it
16
Big Jake 1971,  PG-13)
Big Jake
thats one of his best
17
Daniel Boone-Trail Blazer 1956,  Unrated)
18
The Desert Fox 1951,  Unrated)
19
Journey to the Center of the Earth 1959,  G)
20
The Shootist 1976,  PG)
The Shootist
it was good
21
Davy Crockett, King of the Wild Frontier 1955,  PG)
Davy Crockett, King of the Wild Frontier
love the good old days ha ha
22
Davy Crockett and the River Pirates 1956,  G)
Davy Crockett and the River Pirates
good old ones
23
Alamo: A True Story of Courage 2004,  Unrated)
24
The Diary of Anne Frank 1959,  PG)
25
The Delta Force 1986,  R)
26
Robin Hood 1973,  G)
27
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
28
Time Bandits 1981,  PG)
29
Home Fries 1998,  PG-13)
30
Troop Beverly Hills 1989,  PG)
31
Bloody Mama 1970,  R)
32
XXX 2002,  PG-13)
33
The Princess Bride 1987,  PG)
34
Wayne's World 1992,  PG-13)
35
Stuart Little 1999,  PG)
36
The Waterboy 1998,  PG-13)
37
The Longest Yard 2005,  PG-13)
38
Martial Law II: Undercover (Karate Cop) 1991,  R)
39
Cop and a Half 1993,  PG)
40
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
41
Rent-A-Cop 1988,  R)
42
Robots 2005,  PG)
43
Batman & Robin 1997,  PG-13)
44
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
45
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
46
City of Angels 1998,  PG-13)
47
I, Robot 2004,  PG-13)
48
RoboCop 1987,  R)
49
Robocop 2 1990,  R)
50
Robocop 3 1992,  PG-13)
51
Robocop - Dark Justice 2000,  R)
52
Robocop - Prime Directives - Meltdown 2000,  R)
53
Robocop: Prime Directives - Crash and Burn 2001,  R)
54
Robocop: Prime Directives - Resurrection 2001,  R)
55
RoboCop 2013,  Unrated)
56
In Harm's Way 1965,  Unrated)
57
Patton 1970,  PG)
58
Tora! Tora! Tora! 1970,  G)
59
The Longest Day 1962,  G)
The Longest Day
i loved his war ones as much as his westerns
60
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
61
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
62
The Crow: City of Angels 1996,  R)
63
Hells Angels on Wheels 1967,  R)
64
Hell's Angels 1930,  PG)
65
WWE Great American Bash 2008,  Unrated)
66
The Great Escape 1963,  Unrated)
67
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
68
A Bridge Too Far 1977,  R)
69
The Deer Hunter 1978,  R)
70
Glory 1989,  R)
71
Glory Road 2006,  PG)
72
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
73
Speed 1994,  R)
74
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
75
Mother, Jugs & Speed 1976,  PG)
76
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
77
Das Boot ist Voll (The Boat is Full) 1981,  PG)
78
The Four Horsemen 2007,  R)
79
True Lies 1994,  R)
80
Stargate: The Ark of Truth 2008,  Unrated)
81
The Patriot 2000,  R)
82
Superman 1978,  PG)
83
Superman II 1981,  PG)
84
Superman III 1983,  PG)
85
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
86
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
87
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
88
Batman Begins 2005,  PG-13)
89
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
i loved this one the idea was great but a sad ending in some ways
90
Batman Gotham Knight 2008,  PG-13)
91
Apollo 13 1995,  PG)
92
Operation Petticoat 1959,  Unrated)
Operation Petticoat
this was a fun war show it was great
93
Batman: The Movie 1966,  PG)
94
Batman: Mask Of The Phantasm 1993,  PG)
95
Batman & Mr. Freeze - SubZero 1998,  Unrated)
96
Batman Beyond - Return of the Joker 2000,  PG-13)
97
The Batman (An Evening with Batman and Robin) 1943,  Unrated)
98
Batman - Mystery of the Batwoman 2003,  PG)
99
Batman - Return to the Batcave 2003,  Unrated)
100
Star Trek Versus Batman 2006,  Unrated)
101
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
102
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
103
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
104
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
105
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
106
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
107
Star Wars: The Clone Wars 2008,  PG)
108
Star Wars: Secrets of the Rebellion 2008,  Unrated)
109
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
110
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
111
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
112
Star Trek Generations 1994,  PG)
113
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
114
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
115
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
116
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
117
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
118
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
119
Star Trek: A Captain's Log (William Shatner's Star Trek Memories) 1995,  Unrated)
120
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy 2004,  Unrated)
121
Lone Star 1996,  R)
122
Star Wars: Revelations 2005,  PG)
123
Big Bad Mama 1974,  R)
Big Bad Mama
loved it was a fun show
124
Big Bad Mama 2 1987,  R)
125
Big Bad Mama II 1987,  R)
126
Maverick 1994,  PG)
Maverick
this was fun to watch
127
Knight Rider 2008,  Unrated)
128
Ghost Rider 2007,  PG-13)
129
Lone Rider 2008,  Unrated)
130
Easy Rider 1969,  R)
131
Pale Rider 1985,  R)
132
Knight Rider: The Movie 1985,  Unrated)
133
Knight Rider 2000 1991,  Unrated)
134
Knight Rider 2010 1994,  Unrated)
135
Pony Express Rider 1976,  G)
136
The Storm Rider 1957,  PG)
137
Lone Wolf McQuade 1983,  PG)
Lone Wolf McQuade
i loved this show it was great it was the start of his walker i beleve
138
The Lone Ranger 2003,  Unrated)
139
The Lone Ranger 1956,  Unrated)
140
Ghost 1990,  PG-13)
141
Ghost Voyage 2008,  Unrated)
142
Ghost Ship 2002,  R)
143
The Day the Earth Stood Still 2008,  PG-13)
144
The Matrix Revolutions 2003,  R)
145
The Matrix Revisited 2001,  Unrated)
146
Johnny Mnemonic 1995,  R)
147
Hercules 1959,  G)
148
Hercules Unchained 1959,  G)
149
The Matrix Reloaded 2003,  R)
150
The Wild Bunch 1969,  R)
151
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
The Dirty Dozen
a very good show
152
The Poseidon Adventure 1972,  PG)
153
McHale's Navy 1997,  PG)
McHale's Navy
loved it it was a good remake not a stinky one like some
154
Johnny Guitar 1954,  PG)
Johnny Guitar
i like good westerns
155
A Grandpa for Christmas 2007,  Unrated)
A Grandpa for Christmas
love this it was my life almost ha ha
156
McHale's Navy 1964,  Unrated)
McHale's Navy
i loved this for yrs and still wrth watching
157
Dirty Dozen: The Next Mission 1985,  Unrated)
158
All Dogs Go To Heaven 2 1996,  G)
159
Abbott and Costello Meet Frankenstein 1948,  Unrated)
160
Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1953,  Unrated)
161
Bud Abbott and Lou Costello in Hollywood (Abbott and Costello in Hollywood ) 2000,  Unrated)
162
Abbott and Costello Meet the Mummy 1955,  Unrated)
163
Abbott and Costello Meet the Invisible Man 1959,  Unrated)
164
Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff 1949,  Unrated)
165
Abbott and Costello in the Foreign Legion 1950,  Unrated)
166
Abbott and Costello Go to Mars 1953,  Unrated)
167
Abbott & Costello in the Movies 2002,  Unrated)
168
Abbott & Costello Meet the Mummy 1955,  Unrated)
169
Abbott and Costello Meet the Keystone Kops 1955,  Unrated)
170
Abbott And Costello Meet The Bride Of Frankenstein ,  Unrated)
171
Abbott And Costello : Sell Thru 1932,  Unrated)
172
The Swarm 1978,  PG)
173
Warlock 1959,  Unrated)
174
Broken Lance 1954,  Unrated)
175
Halls of Montezuma 1951,  Unrated)
176
The Long Ships 1963,  Unrated)
177
Yellow Sky 1948,  Unrated)
178
Cheyenne Autumn 1964,  Unrated)
179
The Last Wagon 1956,  Unrated)
180
The Law and Jake Wade 1958,  Unrated)
181
The Last Day 1975,  Unrated)
182
The Amityville Horror 2005,  R)
183
The Good Witch 2008,  Unrated)
184
Spartacus 1960,  PG-13)
185
Grizzly Mountain 1997,  G)
186
Cheyenne Warrior 1994,  R)
187
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
188
Escape from the Planet of the Apes 1971,  G)
189
Escape from Fort Bravo 1953,  Unrated)
190
The Great Escape II: The Untold Story 1988,  R)
191
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian 2009,  PG)
192
Escape to Witch Mountain 1975,  G)
193
Return from Witch Mountain 1978,  G)
194
Scooby-Doo and the Witch's Ghost 1999,  Unrated)
Scooby-Doo and the Witch's Ghost
just a kid at heart and love toons
195
Teen Witch 1989,  PG-13)
196
Sabrina the Teenage Witch 1996,  PG)
197
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
198
The Three Musketeers 1993,  PG)
199
The Three Stooges: Three Smart Saps 1942,  Unrated)
200
The Three Stooges: Stooged and Confoosed 2004,  Unrated)
201
The Three Stooges Meet Hercules 1962,  Unrated)
202
The Three Stooges in Orbit 1962,  Unrated)
203
The Three Stooges Go Around the World in a Daze 1963,  Unrated)
204
The Three Stooges 2000,  Unrated)
205
The Outlaws Is Coming (Three Stooges Meet the Gunslingers) 1965,  Unrated)
206
Snow White and the Three Stooges 1961,  PG)
207
The Three Stooges: Stop, Look and Laugh 2003,  Unrated)
208
The Three Stooges: The Outlaws Is Coming 2002,  Unrated)
209
The Three Stooges 2012,  PG)
210
The Three Stooges: Spook Louder 1943,  Unrated)
The Three Stooges: Spook Louder
love al funny shows and theres is what truly showed how it works
211
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
almost as good as the first but it didn't hit as hard
212
H.G. Wells' The War of the Worlds 2005,  R)
H.G. Wells' The War of the Worlds
it sent sivers down my back it was so good
213
The War Wagon 1967,  Unrated)
The War Wagon
a very good western
214
Phantom Submarine U-67 1941,  Unrated)
Phantom Submarine U-67
love war shows
215
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
Scary Movie 3
very funny
216
Platoon 1986,  R)
Platoon
it was a good reminder of things that have happend to many
217
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
just a good show
218
3 Ninjas Knuckle Up 1995,  PG-13)
3 Ninjas Knuckle Up
love the idea of the kids
219
Major League 2 1994,  PG)
Major League 2
a fun show and many good folks in it
220
Red Dawn 1984,  PG-13)
Red Dawn
i was in fear on this as i see it could have happend
221
Navy Seals 1990,  R)
Navy Seals
its a very good show
222
South of Caliente 1951,  Unrated)
South of Caliente
my ideas of a good western come from him
223
Son of Paleface 1952,  Unrated)
Son of Paleface
hes good and funny
224
Ernest Goes to Camp 1987,  PG)
Ernest Goes to Camp
hes very funny
225
Ernest Goes to Jail 1990,  PG)
226
Ernest in the Army 1998,  PG)
Ernest in the Army
very funny
227
3 Ninjas - High Noon on Mega Mountain 1998,  PG)
3 Ninjas - High Noon on Mega Mountain
loved the idea
228
John Cena: My Life 2007,  Unrated)
John Cena: My Life
hes a good guy
229
300 2007,  R)
300
it had some good things but the first was better





it was good but i like the orengenal one better but this was good
230
The 300 Spartans 1962,  Unrated)
The 300 Spartans
this was a great history and it showed it as a good battel
231
The Legend of Sleepy Hollow 1999,  PG)
232
The Apple Dumpling Gang 1975,  G)
233
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
234
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
235
The Mummy's Tomb 1942,  Unrated)
236
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
loved it as much as his others
237
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
238
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
as i said before i am a kid at heart
239
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
very good and funny
240
Men in Black II 2002,  PG-13)
241
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
he made them all look good
242
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
they are all good
243
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
244
The Legend of Zorro 2005,  PG)
The Legend of Zorro
not a bad remake
245
Hell Ride 2008,  R)
246
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
it was a difrent then the book but a good way to make it
247
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
248
Scooby Doo in Where's My Mummy 2005,  Unrated)
249
King Kong 2005,  PG-13)
250
Kung Fu Panda 2008,  PG)
251
Kung Fu 1972,  Unrated)
252
The Pacifier 2005,  PG)
253
The Fugitive 1993,  PG-13)
254
Blade Runner 1982,  R)
255
Patriot Games 1992,  R)
256
Air Force One 1997,  R)
257
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
258
Outlaw Justice (The Long Kill) 1998,  R)
259
Pancho Villa: Outlaw Hero ,  Unrated)
260
The Last Outlaw 1994,  R)
261
Waylon Jennings: Renegade. Outlaw. Legend. 1992,  Unrated)
262
Tombstone 1993,  R)
263
Wyatt Earp: Return to Tombstone 1994,  Unrated)
264
Sheriff of Tombstone 1941,  Unrated)
265
Space Cowboys 2000,  PG-13)
266
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
267
High Plains Drifter 1973,  R)
268
Sudden Impact 1983,  R)
269
Heartbreak Ridge 1986,  R)
270
Firefox 1982,  PG)
271
Hang 'em High 1968,  PG-13)
272
The Gauntlet 1977,  R)
273
Kelly's Heroes 1970,  PG)
274
Magnum Force 1973,  R)
275
Bronco Billy 1980,  PG)
276
Any Which Way You Can 1980,  PG)
277
Where Eagles Dare 1969,  PG)
278
D.E.B.S. 2004,  PG-13)
279
Wild Hogs 2007,  PG-13)
280
Wild Things 1998,  R)
281
Wild Things 2 2003,  R)
282
Wild Bill 1995,  R)
283
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
284
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
285
The Simpsons: Christmas with the Simpsons 2008,  Unrated)
286
Without A Paddle 2004,  PG-13)
287
The Scorpion King 2002,  PG-13)
288
Jaws 1975,  PG)
289
Daredevil 2003,  PG-13)
290
Jurassic Park 1993,  PG-13)
291
Minority Report 2002,  PG-13)
292
Half Past Dead 2002,  PG-13)
293
The Glimmer Man 1996,  R)
294
Under Siege 2: Dark Territory 1995,  R)
295
Under Siege 1992,  R)
296
Batman Forever 1995,  PG-13)
297
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
298
Unforgiven 1992,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments