My Favorite Movies


  Grizzel's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
2
Platoon 1986,  R)
3
The Godfather 1972,  R)
4
The Pianist 2002,  R)
5
Scarface 1983,  R)
Scarface
chu wanna war...classic
6
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
"ever since i can remember i've always wanted to be a gangster" great movie....makes me wanna be a goodfella
7
Carlito's Way 1993,  R)
8
True Romance 1993,  R)
9
Reservoir Dogs 1992,  R)
10
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
PESCHE, PESCHE!!...i love this movie
11
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
one crazy messed up movie...but loved it
12
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
"looks like the best part of u ran down the crak of u'r mamma's ass and ended up as a brown stain on the mattress"...hahah...one of my fave movie
13
Apocalypse Now 1979,  R)
14
Blow 2001,  R)
Blow
ayeee..don't be such a f**kin hypocrite!!! laugh at that part everytime... poor Georgy both mother and wife were sooo annoyin
15
The Breakfast Club 1985,  R)
16
Shrek 2001,  PG)
17
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
"iss not mine!"...oh puss ...wat a funny cat
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
21
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
22
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
23
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
25
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
26
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
27
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
30
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
31
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
verry funny movie
32
Gladiator 2000,  R)
33
Schindler's List 1993,  R)
34
Click 2006,  PG-13)
35
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
great movie
36
El Mariachi 2001,  R)
37
Desperado 1995,  R)
38
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
Antonio, Salma, and Depp...wat alse can i say..all of them soooo sexy!!!!
39
A Time to Kill 1996,  R)
40
Girl, Interrupted 1999,  R)
41
Major Payne 1995,  PG-13)
Major Payne
AAAHE HE HE...funny funny movie
42
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
Three thumbs up!!!! awesome awesome movie i recommend everyone to watch it
43
Goldfinger 1964,  PG)
44
GoldenEye 1995,  PG-13)
45
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
46
Licence To Kill 1989,  PG-13)
47
Die Another Day 2002,  PG-13)
48
Dr. No 1962,  PG)
49
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
50
From Russia With Love 1963,  PG)
51
Thunderball 1965,  PG)
52
Live and Let Die 1973,  PG)
53
Diamonds Are Forever 1971,  PG)
54
Octopussy 1983,  PG)
55
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
56
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
57
American History X 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments