My Favorite Movies


  griselcrm7's Rating My Rating
1
Pulp Fiction 1994,  R)
2
A Clockwork Orange 1971,  R)
3
Trainspotting 1996,  R)
4
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
5
Shaun of the Dead 2004,  R)
6
The Science of Sleep 2006,  R)
7
Little Miss Sunshine 2006,  R)
8
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
9
The Crow 1994,  R)
10
Reservoir Dogs 1992,  R)
11
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
12
Sleepy Hollow 1999,  R)
13
Frankenweenie 1992,  PG)
14
Manhattan 1979,  R)
15
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask 1972,  R)
16
Finding Neverland 2004,  PG)
17
The Shining 1980,  R)
18
The Chorus (Les Choristes) 2004,  PG-13)
19
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
20
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
21
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
22
The Doors 1991,  R)
23
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
24
Sin City 2005,  R)
25
Chinatown 1974,  R)
26
The Departed 2006,  R)
27
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979,  PG)
28
Le Mur (The Wall) 1998,  Unrated)
29
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
30
Samaria (Samaritan Girl) 2004,  R)
31
Control 2004,  R)
32
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
33
The Butterfly Effect 2004,  R)
34
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
35
Pan's Labyrinth 2006,  R)
36
Taxi Driver 1976,  R)
37
The Silence of the Lambs 1991,  R)
38
Angel Heart 1987,  R)
39
Scoop 2006,  PG-13)
40
Annie Hall 1977,  PG)
41
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
42
Match Point 2005,  R)
43
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
44
La Haine (Hate) 1995,  R)
45
L'Amour en fuite (Love on the Run) 1979,  PG)
46
Domicile Conjugal (Bed & Board) 1970,  PG)
47
Matando Cabos 2004,  R)
48
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
49
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997,  PG-13)
50
Forrest Gump 1994,  PG-13)
51
Back to the Future 1985,  PG)
52
Back to the Future Part II 1989,  PG)
53
Back to the Future Part III 1990,  PG)
54
Empire of the Wolves 2005,  R)
55
Across the Universe 2007,  PG-13)
56
Sultanes del Sur (Sultans of the South) 2007,  Unrated)
57
Requiem for a Dream 2000,  R)
58
Gone Baby Gone 2007,  R)
59
Inland Empire 2006,  R)
60
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
61
Snatch 2001,  R)
62
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
63
Things We Lost in the Fire 2007,  R)
64
Memento 2000,  R)
65
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
66
Penelope 2006,  PG)
67
Volver 2006,  R)
68
Mean Girls 2004,  PG-13)
69
Hercules 1997,  G)
70
2 Days in Paris 2007,  R)
71
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
72
Slumdog Millionaire 2008,  R)
73
Zombieland 2009,  R)
74
Juno 2007,  PG-13)
75
I Am Sam 2001,  PG-13)
76
XXY 2007,  Unrated)
77
La Habitación de Fermat (Fermat's Room) 2007,  Unrated)
78
Thesis (Tesis) 1996,  R)
79
Shutter Island 2010,  R)
80
The Ramen Girl 2008,  PG-13)
81
Cloudy With a Chance of Meatballs 2009,  PG)
82
Angel-A 2005,  R)
83
Up 2009,  PG)
84
The Number 23 2007,  R)
85
The Reader 2008,  R)
86
Veneno para las hadas (Poison for the Fairies) (The Evil Fairies) 1986,  Unrated)
87
Persepolis 2007,  PG-13)
88
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments