My Favorite Movies


  1. grininrat
  2. steeff

Give list a short description

  grininrat's Rating My Rating
1
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
god i love this movie... everything about it..
2
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
3
American Beauty 1999,  R)
4
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
5
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
inspirational to all teens, hahaha
6
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
hottest bond film ever, raw action.... DANIEL CRAIG.. o m g
7
Runaway Jury 2003,  PG-13)
Runaway Jury
brilliant movie, based on one of the best books ive ever read
8
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
up the star wars...
9
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
one of leslie neilson's first comedic roles... beautiful
10
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
MOST QUOTABLE MOVIE EVER!! honestly.. my friends and I talked like this for months after seeing it
11
Repo! The Genetic Opera 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments