Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  GRIDironGURL's Rating My Rating
1
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Excellent
2
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
the best musical since grease
3
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
CANT WAIT 2 C IT!!!
4
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
this is a real beautiful story, life is indeed beautiful! i cried big time, more than i did titanic! i can watch it over and over, it has given me the idea to learn fench so that i may be able to watch it without english subtitles, it will make me relate to the movie better!
5
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
6
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
7
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
8
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Luvd da film! witches n wizards, broomsticks & ghosts...boy is it loads of fun! da imagination of JK is absolutely remarkable
9
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
10
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
Music and Lyrics
so romantic....
11
Serendipity 2001,  PG-13)
Serendipity
I Love dis Movie!!!
12
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
The BEST Musical ever!!!
13
Grease 1978,  PG)
Grease
Da BEST musical eva!!!
14
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
i had to watch it twice to understand it, other than that, I LOVED IT
15
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
16
Captain Corelli's Mandolin 2001,  R)
Captain Corelli's Mandolin
i absolutely love this movie, touching story
17
Sixteen Candles 1984,  PG)
18
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
Gridiron Gang
i love da ROCK!!!
19
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
20
Mary Poppins 1964,  G)
21
Schindler's List 1993,  R)
22
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
an absolute mut see movie....brilliant storyline and actors!
23
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Luvd it...an actual tear-maker film
24
Step Up 2006,  PG-13)
25
Bring It On 2000,  PG-13)
26
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
27
Bring It On Again 2004,  PG-13)
28
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
I love dis film!!!
29
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
justi cant wait to see this movie, already seen the preview and I know that it's gonna be the bom......

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments