My Favorite Movies
| greyfox1588's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 2 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 3 |
To Be or Not to Be 1983, PG) |
|
| 4 |
History of the World -- Part I 1981, R) |
|
| 5 |
The Longest Day 1962, G) |
|
| 6 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 7 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
|
| 8 |
The Sentinel 2006, PG-13) |
|
| 9 |
High Anxiety 1978, PG) |
|
| 10 |
Robin Hood: Men in Tights 1993, PG-13) |
|
| 11 |
White Men Can't Jump 1992, R) |
|
| 12 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 13 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 14 |
Ronin 1998, R) |
|
| 15 |
The Rock 1996, R) |
|
| 16 |
Pulp Fiction 1994, R)
that movie is my all time favourite , quinten tarantino managed to assemble the best cast ever to play that movie.Its samuel l jackson's best role ever played , john travolta is amazing , bruce willis is amazing , harvey keitel made a top performance role that is a lesson for everynone who wants to be an actor. |
|
| 17 |
Mindhunters 2005, R) |
|
| 18 |
88 Minutes 2007, R) |
|
| 19 |
Taxi 2 2000, Unrated) |
|
| 20 |
Taxi 3 2003, Unrated) |
|
| 21 |
Taxi 4 2007, Unrated) |
|
| 22 |
A Civil Action 1998, PG-13) |
|
| 23 |
The Untouchables 1987, R) |
|
| 24 |
The Bounty 1984, PG) |
|
| 25 |
Major Payne 1995, PG-13) |
|
| 26 |
How High 2001, R) |
|
| 27 |
Bean 1997, PG-13) |
|
| 28 |
Johnny English 2003, PG) |
|
| 29 |
JFK 1992, R) |
|
| 30 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 31 |
City Hall 1996, R) |
|
| 32 |
Two For the Money 2005, R) |
|
| 33 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 34 |
Soul Plane 2004, R) |
|
| 35 |
The Whole Ten Yards 2004, PG-13) |
|
| 36 |
Training Day 2001, R) |
|
| 37 |
Meet the Parents 2000, PG-13) |
|
| 38 |
Meet The Fockers 2004, PG-13) |
|
| 39 |
Anger Management 2003, PG-13) |
|
| 40 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 41 |
Ocean's Twelve 2004, PG-13) |
|
| 42 |
Ocean's Thirteen 2007, PG-13) |
|
| 43 |
Foolproof 2003, R) |
|
| 44 |
Find Me Guilty 2006, R) |
|
| 45 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 46 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 47 |
Entrapment 1999, PG-13) |
|
| 48 |
Old School 2003, R) |
|
| 49 |
Liar Liar 1997, PG-13) |
|
| 50 |
Space Jam 1996, PG) |
|
| 51 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 52 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 53 |
Young Frankenstein 1974, PG) |
|
| 54 |
Silent Movie 1976, PG) |
|
| 55 |
Spaceballs 1987, PG) |






















































