My Favorite Movies


  gregrmurphy's Rating My Rating
1
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
Cheaper than Xanax, and just as effective.
2
Rushmore 1998,  R)
Rushmore
Still kills me.
3
The Apartment 1960,  Unrated)
The Apartment
Billy Wilder shows everybody how to do it, not that they ever listen.
4
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
I'm still suspicious of Well-Dressed Men.
5
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
One of the most quotable movies ever. Fucking... social studies...
6
GoodFellas 1990,  R)
7
Being John Malkovich 1999,  R)
Being John Malkovich
Crazy at first, but then it all starts to make a strange kind of sense.
8
Memento 2000,  R)
Memento
.joke backwards a done has else one no believe can't I.
9
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
Amazing action, and actual emotional resonance to go with the flying and kicking.
10
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
Great story and technical feats, plus Bob Hoskins. Can't miss.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments