My Favorite Movies
| GregHn's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Almost Famous 2000, R) |
|
| 2 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 3 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 4 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 5 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 6 |
Empire of the Sun 1987, PG) |
|
| 7 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 8 |
Dogma 1999, R) |
|
| 9 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 10 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 11 |
Billy Elliot 2001, R) |
|
| 12 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 13 |
Heathers 1988, R) |
|
| 14 |
Parenthood 1989, PG-13) |
|
| 15 |
The Departed 2006, R) |
|
| 16 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 17 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 18 |
Sling Blade 1996, R) |
|
| 19 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 20 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 21 |
National Lampoon's Christmas Vacation 1989, PG-13) |
|
| 22 |
Poltergeist 1982, PG) |
|
| 23 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 24 |
What's Eating Gilbert Grape 1993, PG-13) |
|
| 25 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 26 |
Fido 2006, R) |


























