My Favorite Movies


  greenparadyze's Rating My Rating
1
C.R.A.Z.Y. (Crazy) 2005,  R)
C.R.A.Z.Y. (Crazy)
"Quessé qu'vous avez a vous traiter d'feufis a tout bout d'champs !!? A VOUS ENTENDRE ON EST JUSTE UNE BELLE GROSSE GANG DE TAPETTES!!!!!"
2
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
theres no life better than his
3
The Aviator 2004,  PG-13)
The Aviator
this biography is so nice that u just want to know more about!!
4
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
La vision du futur par Spielberg est tout simplement captivante!!!
5
La Haine (Hate) 1995,  R)
La Haine (Hate)
"L'important, c'est pas la chute, c'est l'atterrissage." en effet..
6
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
first time i cried watching a movie.. huh no, second..
7
Big Fish 2004,  PG-13)
8
The Witches of Eastwick 1987,  R)
9
Crazy/ Beautiful 2001,  PG-13)
Crazy/ Beautiful
In my opinion, Kirsten Dunst gave the best performance of her career in this movie
10
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
11
Nothing But Trouble 1991,  PG-13)
12
Interview with the Vampire 1994,  R)
13
John Q 2001,  PG-13)
14
187 1997,  R)
15
The Butterfly Effect 2004,  R)
16
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
17
Collateral 2004,  R)
18
The Neverending Story 1984,  PG)
19
The Neverending Story II: The Next Chapter 1990,  PG)
20
The NeverEnding Story III - Escape From Fantasia 1994,  G)
21
Vanilla Sky 2001,  R)
22
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
23
Training Day 2001,  R)
24
Why Do Fools Fall In Love 1998,  R)
Why Do Fools Fall In Love
really nice n funny biography.. Franky was a CRAZY GUY!!
25
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
"Va chier, va chier et va chier!! A qui l'tour?"
26
Strike! (All I Wanna Do) 1998,  PG-13)
27
A Goofy Movie 1995,  G)
28
Major Payne 1995,  PG-13)
29
The Truman Show 1998,  PG)
30
Beetlejuice 1988,  PG)
31
Encino Man 1992,  PG)
32
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
33
Now and Then 1995,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments