Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  greengirl00's Rating My Rating
1
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
One of the finest movies ever made. Exciting, endearing, and educational.
2
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
The best film in the best trilogy ever!
3
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
Everything is so beautiful in this movie.
4
Shakespeare in Love 1998,  R)
5
Little Miss Sunshine 2006,  R)
6
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
7
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
8
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
9
The Pirates of Penzance 1983,  G)
10
Gattaca 1997,  PG-13)
11
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
Beautiful, brilliant and horribly underrated. It was released around the same time as a number of other great films, so it didn't do so well in the boxoffice. AND it came out right after online movie downloading became big, so it made very little profit.

I know everyone is pretty annoyed at Tom Cruises annoyingness, but I don't care, his acting in this movie was superb and he really becomes the character. This was Ken Watanabe's first american/english film, and he really gave a lot of hollywood actors a run for their money.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments