close [×]

Dear Flixster Community,

After seven fabulous years with you all, we are sorry to let you know that we're going to be retiring the Flixster Community site on September 30, 2014. Please note that you can still access your ratings, reviews, and quizzes on Flixster and Rotten Tomatoes using your same login. We have had so much fun building this community with you.

Thanks for all the memories,
Flixster

My Favorite Movies


  1. greenfruit
  2. Kristen

Except for the first few movies, these aren't in any particular order. I love so many movies for so many different reasons, that it's hard for me to choose certain films over others. I am also still adding favorites to this list.

  greenfruit's Rating My Rating
1
The Wizard of Oz 1939,  PG)
2
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
3
Gentlemen Prefer Blondes 1953,  G)
4
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
5
Singin' in the Rain 1952,  G)
6
It's a Wonderful Life 1946,  PG)
7
Casablanca 1943,  PG)
8
The African Queen 1951,  PG)
9
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
10
All About Eve 1950,  PG)
11
White Christmas 1954,  G)
12
Funny Girl 1968,  G)
13
Birdman of Alcatraz 1962,  G)
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
15
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
17
Amélie 2001,  R)
18
Beauty and the Beast 2012,  G)
19
You Can't Take It with You 1938,  G)
20
The Women 1939,  Unrated)
21
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
22
Mildred Pierce 1945,  Unrated)
23
Rear Window 1954,  PG)
24
Meet Me In St. Louis 1944,  G)
25
Double Indemnity 1944,  Unrated)
26
The Maltese Falcon 1941,  PG)
27
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
28
Network 1976,  R)
29
Gandhi 1982,  PG)
30
Freaks 1932,  Unrated)
31
It Happened One Night 1934,  Unrated)
32
His Girl Friday 1940,  PG)
33
Top Hat 1935,  Unrated)
34
Swing Time 1936,  Unrated)
35
Shall We Dance 1937,  Unrated)
36
A Christmas Story 1983,  PG)
37
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
38
That's Entertainment 1974,  G)
39
Adam's Rib 1949,  Unrated)
40
Woman of the Year 1942,  Unrated)
41
The Wild Parrots of Telegraph Hill 2005,  G)
42
Niagara 1953,  Unrated)
43
The Misfits 1961,  Unrated)
44
WALL-E 2008,  G)
45
Pan's Labyrinth 2006,  R)
46
Out of the Past 1947,  Unrated)
47
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
48
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
49
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
50
Finding Nemo 2003,  G)
51
Ed Wood 1994,  R)
52
Mary Poppins 1964,  G)
53
Mr. Blandings Builds His Dream House 1948,  Unrated)
54
Rope 1948,  PG)
55
The Virgin Suicides 2000,  R)
56
Bonnie and Clyde 1967,  R)
57
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  PG)
58
Sunrise: A Song of Two Humans 1927,  Unrated)
59
The General 1927,  Unrated)
60
Vertigo 1958,  PG)
61
Psycho 1960,  R)
62
Now, Voyager 1942,  Unrated)
63
Harvey 1951,  Unrated)
64
Auntie Mame 2001,  Unrated)
65
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
66
The Sound of Music 1965,  G)
67
State Fair 1945,  Unrated)
68
Babe 1995,  G)
69
On the Town 1949,  Unrated)
70
Garden State 2004,  R)
71
Groundhog Day 1993,  PG)
72
Gilda 1946,  PG)
73
The Haunting 1963,  G)
74
Harold and Maude 1971,  PG)
75
The Thin Man 1934,  Unrated)
76
The Graduate 1967,  PG)
77
Woodstock - 3 Days of Peace & Music 1970,  R)
78
The Night of the Hunter 1955,  PG)
79
Lost In Translation 2003,  R)
80
500 Days of Summer 2009,  PG-13)
81
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
82
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
83
Videodrome 1983,  R)
84
Who's Afraid of Virginia Woolf? 1966,  R)
85
City Lights 1931,  G)
86
Ratatouille 2007,  G)
87
Black Narcissus 1947,  Unrated)
88
Castle in the Sky 1989,  PG)
89
Monty Python and the Holy Grail 1975,  PG)
90
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
91
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
92
Meet John Doe 1941,  Unrated)
93
Oklahoma! 1955,  G)
94
North by Northwest 1959,  Unrated)
95
Miracle on 34th Street 1947,  Unrated)
96
My Neighbor Totoro 1988,  G)
97
Spirited Away 2001,  PG)
98
Harvie Krumpet 2004,  Unrated)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. flixsterman
    flixsterman posted 5 years ago

    Wow! We have very similar tastes. I haven't yet seen the Virgin Suicides. Is it that good???