My Favorite Movies


  greendeva3's Rating My Rating
1
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus)
Awesome, heartbreaking too.
2
Diva 1981,  R)
3
Chungking Express 1994,  PG-13)
4
The Pillow Book 1996,  NC-17)
5
Bangkok Dangerous 2000,  R)
6
M 1931,  Unrated)
7
Sliding Doors 1998,  PG-13)
8
Van Helsing 2004,  PG-13)
9
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
10
Killer Barbys vs. Dracula 2002,  Unrated)
11
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
12
The Mummy 1999,  PG-13)
13
The Nomi Song 2003,  Unrated)
The Nomi Song
COOL view of what NYC had going on during the 70's and the incredible head that was on Nomi's shoulders. There will never be another Nomi. He sings pop songs in an operatic falsetto, so if you don't like opera it won't be your bag. BUT...
14
Blood Tea and Red String 2006,  Unrated)
15
The Call Of Cthulhu 2005,  Unrated)
16
Harakiri 1963,  Unrated)
Harakiri
Kobayashi effectively shows good guys being just as crummy as a stereotypical baddie--and also to what degree is honor worth.
17
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) 1964,  Unrated)
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories)
MY kind of creepy :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments