My Favorite Movies


  greencandy03's Rating My Rating
1
Dane Cook: Vicious Circle 2006,  Unrated)
Dane Cook: Vicious Circle
Dane Cook is amazingly funny!!! Love this!
2
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
Classic movie. Gotta love a couple of nearly brain-dead wannabe musicians! <3 them!
3
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
My favorite HP movie so far!
4
Running With Scissors 2003,  R)
Running With Scissors
Love this movie so much! Augusten is awesome!
5
21 2008,  PG-13)
21
Jim Sturgess looks the best he ever has in movies I've seen him in so far. Love his hair! Does a great American accent too!
6
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
I don't know why, but I absolutely love this movie! Not a fan of Lindsay Lohan, either. Rachel McAdams is genius!
7
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
Alvin and the Chipmunks
Gotta love the chipmunks! Theodore is soooo cute! And Jason Lee is awesome as Dave, no matter what anyone else says.
8
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
I'm a huge nerd, but I love High School Musical. Like the 2nd one better than the 1st. GO RYAN! <3
9
Scooby-Doo 2002,  PG)
Scooby-Doo
My favorite cartoon character ever come to life. Better than the sequel, though the sequel wasn't too bad <3 Shaggy and Scooby!
10
Without A Paddle 2004,  PG-13)
11
Jeff Dunham: Spark of Insanity 2007,  Unrated)
Jeff Dunham: Spark of Insanity
Jeff Dunham's funniest movie yet! Gotta love Peanut!
12
The Other Boleyn Girl 2008,  PG-13)
The Other Boleyn Girl
Didn't like this movie much the first time I saw it, but ended up buying it and watching it again and again anyways. Good movie!
13
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
Ben Stiller + Vince Vaughn + Dodgeball = AWESOME!!!
14
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
Jim Sturgess and Evan Rachel Wood did such an amazing job in this movie! Gotta love Joe Anderson as Max too!
15
Mighty Morphin Power Rangers - The Movie 1995,  PG)
16
Cow Belles 2006,  G)
Cow Belles
I love Aly & AJ! This movie was so funny!
17
Super Sweet 16: The Movie 2007,  Unrated)
Super Sweet 16: The Movie
Another great Aly & AJ movie! Love it!
18
Kung Fu Panda 2008,  PG)
Kung Fu Panda
This movie was soo cute!!! I love the panda!!!
19
Shooting Livien 2004,  Unrated)
Shooting Livien
Dominic was so great in this movie! I loved it! A bit confusing at times, but I pulled almost everything together in the end, haha.
20
A Walk to Remember 2002,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments