My Favorite Movies


  grazchan's Rating My Rating
1
Sin City 2005,  R)
Sin City
absolutely stunning!! all three stories in the film are unique in their own way and you can't help wanting for more!
2
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
breath-taking!! whenever i watch this film its always as if i had never watched it! and i simply love the cruiseXalien scene in the near end!! haha gets me craking evertime i watch it!! ^_~
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
one film ull never forget!!! esp jack himself!! ;) and i wont be surpirced if u get the pirate fever after u watch the film!! seeing depp's performance makes you want to sail a boat with nothing xcept a pirate flag and a wooden sword!!
4
Speed 1994,  R)
Speed
i've fell in love with this film from the first time i saw it!! dont know why.. it just that keanu makes a great hero in a busi guess!! haha but joking apart, its really cool and keeps you breathless till the end!!
5
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
beautiful and suave! ;) the perfect film to watch with your loved ones!! but a bad film to watch if your on a diet!! ~_~
6
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
lolll sick, gross and ewy..but i cant help loving it!!! simon peggs is definetely d man!!! ^____^
7
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
personal fave!!! A very sensitive film which highlights the contrasts in life between reality n fantasy!! very sweet film!!
8
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
stunning sequel which just got better!! depp rocks as usual and is funnier than ever!if you watched the prequel you definetely have got to watch this cause its full of surprices especially the ending!! enough said!! ^_~
9
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
A Walk in the Clouds
keanu i soo great in dis one!! :) guess the actor can evoke innocense n sweetness with immense ease!! tragic but not to be missed!
10
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
wowww personal fave out of all matrix films!!
11
Troy 2004,  R)
12
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
one gripping movie!!! :) luv it!
13
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
S.W.A.T.
maybe the film was a bit too over-hyped before its release and disappointed many. but its one of my fave films..dont know - must be the colin charm!! loll ~_~
14
Linkin Park: Frat Party at the Pankake Festival 2004,  Unrated)
Linkin Park: Frat Party at the Pankake Festival
This was the first DVD i ever bought! :D its focusses on Linkin Park's first cd - Hybrid Theory and how their band started towards their road to fame. Has a lot of funny memorable moments and contains their best music videos! Fan or not, you have to watch this!! ;D

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments