My Favorite Movies


  grayfox007's Rating My Rating
1
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
Ben stiller is his old whacky self, in a funny and well acted comedy. Robin Williams was excellent as Teddy R.
2
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Excellent prison drama, and retribution, are the innocent guilty or are the guilty innocent? Morgan and Robbins excellent, great movie to view and rent now
3
Never Say Never Again 1983,  PG)
Never Say Never Again
Between Kim Bassenger and Barbara Carrera, the eye candy was poppin. You can age an old Mr. Universe candidate but you can not take him out of the women fight. Hunter
4
The 300 Spartans 1962,  Unrated)
The 300 Spartans
this seems to be a precursor to the movie the 300 out this year. I know I will like it if it stays in the historical vein. Hunter
5
La Bamba 1987,  PG-13)
La Bamba
Excellent rendition of a true life story of Richie Valients, Lou diamond Phillips is wonderful as the title charecter. I totally recommend to see
6
GoldenEye 1995,  PG-13)
GoldenEye
What can you say Pierce B. and all the sexy creatures around him. Just great eye candy for us guys. Hunter
7
Cyrano De Bergerac 1990,  PG)
Cyrano De Bergerac
One of the all time classics. Depardieu excellent!
8
Cyrano De Bergerac 1950,  Unrated)
9
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
Jennifer Connelly at her most beautiful and vulnerable, and David Bowie that man can act. I loved the movie
10
Daredevil 2003,  PG-13)
Daredevil
Now there is a couple that is hot, Jennifer G and Ben A., I know many did not enjoy this flix, but with MR. Farrell and Clarke as nemesis how could you really go wrong. Hunter
11
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
Great docudrama of the life of Johnny Cash. Both Joaquin and Reece were wonderful in their respective parts, this is a 4 star movie; definitely worth seeing. Hunter
12
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Best of the Batman series, the darkness of the movie makes the setting and style work
13
The Tuxedo 2002,  PG-13)
The Tuxedo
"this is interesting because I just rated the Medalian with Jackie Chan, this is completely opposite of the other, this is interesting, Jennifer L Hewitt was adorable and worth the price of admission.
14
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
John Travolta almost stole the show! Blonsky was fantastic and so was Pfeiffer, the only one who did not fit was Amanda Bynes, she is so cute she was not of the type that fit this off ethnic wonder of a musical. Hunter
15
Troy 2004,  R)
Troy
Excellent cinematography and the fight scenes are magnificently staged. Lots of great bodies to look at for both men and women visually. I totally enjoy the flick. Hunter
16
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Johnny Depp at his very best! This is the greatest charecter actor of this generation. Hunter
17
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Oh, my god, sexy women, with kung-fu and fighting ability, what can be more enticing. Uma, Daryl, Vivica and Lucy liu. oh my. Hunter
18
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Oh, my god, sexy women, with kung-fu and fighting ability, what can be more enticing. Uma, Daryl, Vivica and Lucy liu. oh my. This is sexier then the first. David C. Do you want to change places. Hunter
19
Highlander 1986,  R)
Highlander
The magic of living forever and the sword fighting of a quality dualist, Lambert and Connery great stuff. Hunter
20
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
This is one of the funniest movie of all time rated up there with blazing saddles
21
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Sandler and Barrymore, as honest of a couple as you can find. We all fell in love with them from the beginning of the movie,
22
The Magnificent Seven 1960,  R)
The Magnificent Seven
one of the greatest westerns ever made, it is made after the Seven Samuri of Japan. Wonderful cast. Hunter
23
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
Seven Brides for Seven Brothers
One of the greatest musical movies ever made or produced. but it must be viewed in wide screen or you miss out on most of the movie. Hunter
24
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
Sandra Bullock can pull a gun on me anytime, she was hilarious as ms Congeniality, loved the movie. Bullock at her cutest. Hunter
25
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
I just viewed this film on HBO for the 5th time, it gets better withever viewing. Hunter
26
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
The funiest movie of this decade. I laughed and laughed. The only thing is that Jackie is getting older looking he needs a face lift. Hunter
27
The Game Plan 2007,  PG)
The Game Plan
Excellent movie, with an important message for one and all, the Rock, gave a great funny performance, and Madison is captivating, we all want to adopt her, and that sexy dancing teacher Rosalyn Sanchez, now that is a how latino. Hunter
28
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
Wonderful acting and a great balance of Charecter acting between Washington and Crowe. This movie is well worth the price of admission
29
Enchanted 2007,  PG)
Enchanted
this is one of the fantasy movies of the ages, it is cute and wonderful for children and adults, this is Snow White and Cinderella in one flick.
30
Michael Clayton 2007,  R)
Michael Clayton
Fantastic melodrama, Clooney is his wonderful self. Great action adventure. Hunter
31
North Country 2005,  R)
North Country
charlize theron is one beautiful women and even dirty with coal and dirt she is the best looking, this is one quality flick.
32
The Scorpion King 2002,  PG-13)
The Scorpion King
excellent adventure flick. Hunter
33
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
excelllent adventure flick. Hunter
34
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
One of Tom Hanks best films, this is a wonderful flick. Hunter
35
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
One of the best sci fi flick, out with the best special effect of its time. Hunter

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments