My Favorite Movies


  grayavec's Rating My Rating
1
Aliens 1986,  R)
Aliens
One of my favorite movies of all time. Good acting, decent plot, nice effects, plenty of tension and horror. It breaks the rule about sequels as being better than the first on all accounts. Can't beat the ending fight scene in originality. Too bad all the movies that came after it were worse. Liked it even better with the cut scenes added back in.
2
Jaws 1975,  PG)
Jaws
A true horror classic. Only movie that made me uncomfortable with putting a foot in the ocean. Just the perfect mix of humor, horror, and drama. None of the sequels are good in comparison. The one-liners are also addictive. Favorite part: the meal scene where his kid mimics him and then Dreyfuss lays on the line - 'how was your day'. Very nicely done.
3
The Fog 1980,  R)
The Fog
Far better than the remake. Using physical actors instead of computer animation makes it far scarier.
4
Without a Clue 1988,  PG)
Without a Clue
No matter how silly and family orientated the film is, I love this movie. The comedic timing, both verbal and physical, between Kingsley and Caine gets me every time I watch it.
5
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Funniest zomedy ever made. Full of one-liners, physical comedy, and decently scary zombies.
6
Predator 1987,  R)
Predator
Overlook the machoism and over-muscular men, the plot isn't half bad, and the acting by the normal people is pretty good. Then, add in a well-developed creature, and it's a decent film. Happen to love it in comparison to all those other weekend movies I watched as a kid. They don't make good monster movies anymore.
7
The Abyss 1989,  PG-13)
8
Day of the Dead 1985,  Unrated)
Day of the Dead
Still scares and grosses me out every time. Plus, the cellblock work environment and the eerie caverns add an extra level of horror for me. Not a movie for the squeamish for the big death scenes towards the end.
9
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
Zombie films are my kryptonite. I'll watch it even if the creatures aren't quite zombies. Decent acting, plot, and cinematography. Even my non-zombie-loving friends like it. I even like the Hollywood-ish ending.
10
The Hunt for Red October 1990,  PG)
11
Tremors 1990,  R)
Tremors
Funny creature feature. Bit nostalgic rating for me. I saw it way back in the theater when it first came out. Only time I jumped out of my seat with a little scream - the farmer Fred head scene. Still find it a funny movie now.
12
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
My favorite of the 3. Wickedly funny in a don't-think-about-it way. I love the fact that Ted Raimi pops up as three different characters. The skeletons and the one-liners are hilarious. There's also a little bit of spoofing too.
13
Fido 2006,  R)
Fido
Excellent Zomedy. I loved how they modeled things after the ideal life of the 1950s. Like a sequel to the Night of the Living Dead.
14
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
15
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
One of my favorite action-adventure-fantasy-comedic-romantic films of all time. Anything that combines archaeology and history with monsters will draw me in. Highly recommend it.
16
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Made me like Quentin Tarantino again.
17
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Loved this movie as much as the 1st. Two parts especially make me laugh everytime - whenever master Pai Mei laughs or touches his beard and when she crosses the street to the diner while shedding dirt like in a zombie movie.
18
Torn Curtain 1966,  PG)
Torn Curtain
It's the quiet, tense scenes that make the movie.
19
Rear Window 1954,  PG)
20
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 1990,  PG)
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead
Humorous version of Hamlet from the eyes of two outsiders who don't even know their own names. Personally, I love how Oldman's childlike genius never gets recognized as he makes scientific discoveries.
21
Clue 1985,  PG)
22
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Particularly like the dialogue and the story-telling aspects of the film. Plus, being able to compare RSS feeds to ROUSs
23
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
One of the funniest movies ever for me. Doesn't just make fun of Star Wars.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments