My Favorite Movies


  1. grasp183
  2. Shannon

In no particular order.

  grasp183's Rating My Rating
1
Harvey 1950,  Unrated)
Harvey
I will always love this one!!!! Everyone needs an invisible 6 foot rabbit.
2
Band of the Hand 1986,  R)
Band of the Hand
I love this movie, action and funny
3
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Harry Potter...enough said.
4
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Loved it!!!
5
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Great fantasy movie, still didn't go completely with book, but still great.
6
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
I am a major Harry Potter fan. I prefer the book version, this left a lot out there were gaps missing, but still was a great movie. Can't wait for the rest.
7
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
good movie, book was better, wish they didn't cut up the book, but still as always worth it
8
Some Kind of Wonderful 1987,  PG-13)
Some Kind of Wonderful
loved it, high school the way I remember it
9
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Horror with laughter!!!
10
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
I love these movies.
Dead reanimated!
11
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
LOVED IT! Will it ever stop????
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Johnny Depp.....I don't need to say anthing else!
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Action, comedy, drama all rolled into one, with Johnny. Great movie all around.
14
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Loved it, the end shocked me, but was still happy with it.
15
Driving Lessons 2006,  PG-13)
Driving Lessons
Cute movie, a little weird. But I liked it very much.
16
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
Great suspense movie! Loved it.
17
Accepted 2006,  PG-13)
Accepted
this was an awesome movie funny as hell
18
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
The Long Kiss Goodnight
great action movie, action, funny too.
19
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
The best movie about teens, lol.
20
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Awesome, loved it so did my kids. Really cool movie.
21
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
loved it!!! Riddick!!!
22
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
Was a bit upset with the ending!!! But still a great movie.
23
Moving Violations 1985,  PG-13)
Moving Violations
I loved this film but can never find it! Funny!
24
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
Great family movie!!!!! David Bowie!
25
Calamity Jane 1953,  G)
Calamity Jane
I love this musical!!!!!!! I like Doris Day!
26
Grease 1978,  PG)
Grease
Great musical (Classic)
27
The New Guy 2002,  PG-13)
The New Guy
I LOVE THIS MOVIE!!!!! Reminds me of my brother-in-law!!
28
Jeepers Creepers 2001,  R)
Jeepers Creepers
this was cool!!! Waiting for part 3
29
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
Jeepers Creepers 2
Loved it, perfect sequel
30
Toy Soldiers 1991,  R)
Toy Soldiers
great action movie, watch it all the time
31
Halloween 1978,  R)
Halloween
Great movie
32
Alien 1979,  R)
Alien
Aliens...say no more
33
Akeelah and the Bee 2006,  PG)
Akeelah and the Bee
great heartwarming film!!!
34
The Matchmaker 1997,  R)
The Matchmaker
cute, funny anfd romantic.
35
Martian Child 2007,  PG)
Martian Child
great movie!!!!!
36
My Science Project 1985,  PG)
My Science Project
love this, fun movie goofy
37
Practical Magic 1998,  PG-13)
Practical Magic
Great movie!!! Funny, drama
38
Pollyanna 1960,  G)
Pollyanna
good family movie, tear jerker
39
To Hell and Back 1955,  Unrated)
To Hell and Back
really good war movie, true story.
40
Angela's Ashes 1999,  R)
Angela's Ashes
I very good movie, based on true story.
41
Annie 1981,  PG)
Annie
loved it
42
And the Band Played On 1993,  PG-13)
And the Band Played On
excellent movie
43
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
Good story. Funny, sad, like this.
44
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
Cute story. Holds up to first, explains where characters are now....really like this.
45
Tea With Mussolini 1999,  PG)
Tea With Mussolini
a very cute, heart-touching, sweet and funny film.
46
Light It Up 1999,  R)
Light It Up
Awesome movie, great story, sad
47
My Bodyguard 1980,  PG)
My Bodyguard
Love this one, cute story of growing up and standing up
48
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
great true story
49
Say Anything... 1989,  PG-13)
Say Anything...
Classic, loved it
50
The Borrowers 1998,  PG)
The Borrowers
great family movie
51
The Replacements 2000,  PG-13)
The Replacements
love this one, cute, funny, drama, action all in one
52
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
scifi gotta love these
53
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
Gotta love this...vampires!!!! Action, great music.
54
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
Gridiron Gang
Great movie, based on true story. Will make you laugh and cry.
55
Holes 2003,  PG)
Holes
Great movie, FUNNY, fun for all ages.
56
Erin Brockovich 2000,  R)
Erin Brockovich
grat movie, true story
57
The Dog Problem 2006,  R)
The Dog Problem
Surprisingly good. But I love Giovanni. Odd but cute.
58
The Invisible 2007,  PG-13)
The Invisible
Alittle drawn out, basically to tell the story, but once the real action starts it is a really good film.
59
Bugsy Malone 1976,  G)
Bugsy Malone
cute
60
Phat Girlz 2006,  PG-13)
Phat Girlz
funny, sweet and worth the watch
61
Black Snake Moan 2007,  R)
Black Snake Moan
a good movie, love Samuel and Christina.
62
The Incredible Mr. Limpet 1964,  G)
The Incredible Mr. Limpet
funny family movie - classic
63
The Principal 1987,  R)
The Principal
really good movie
64
Space Cowboys 2000,  PG-13)
Space Cowboys
good movie
65
One Crazy Summer 1986,  PG)
One Crazy Summer
cute movie, love Bobcat
66
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
Two Weeks Notice
good movie cute and sweet
67
Spanglish 2004,  PG-13)
Spanglish
cute, funny, romantic, sad
68
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
Riding in Cars with Boys
loved this movie, funny, drama
69
The Parent Trap 1961,  G)
The Parent Trap
Love this one!!!! Funny Family movie
70
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
cute romantic comedy.
71
A Civil Action 1998,  PG-13)
A Civil Action
good movie
72
Stephen King's It 1990,  Unrated)
Stephen King's It
Beep Beep Richie, Beep Beep. Gotta love the clown!!!!
73
Mean Creek 2003,  R)
Mean Creek
shockingly good, kids today....?
74
Last Holiday 2006,  PG-13)
Last Holiday
good movie, funny, sad
75
Transamerica 2005,  R)
Transamerica
very good movie, give it a chance
76
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
Under the Tuscan Sun
very good movie
77
Dear Frankie 2004,  PG-13)
Dear Frankie
very heartwarming movie
78
Because I Said So 2007,  PG-13)
Because I Said So
really good movie, funny
79
Their Eyes Were Watching God 2005,  Unrated)
Their Eyes Were Watching God
really good movie, great story line.
80
Candy 2005,  R)
Candy
I very good drama, reminds me of Go ask Alice, in a way.
81
Bad Girls 1994,  R)
Bad Girls
Good story line, action. Drama
82
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
lots of action, not a bad movie
83
Bicentennial Man 1999,  PG)
Bicentennial Man
Like AI, SAD!! but a good movie
84
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
great movie, drama, romantic
85
Nell 1994,  PG-13)
Nell
very good drama
86
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
will never watch again willingly, cried like a baby. But worth watching!!!!! SAD!!!
87
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
great drama!!!! SAD
88
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
actually was a good movie, waiting for the next summer.
89
Catch and Release 2007,  PG-13)
Catch and Release
very good movie, funny, sad, sweet. Worth watching.
90
The Canterville Ghost 1944,  Unrated)
The Canterville Ghost
sweet and cute
91
With Honors 1994,  PG-13)
With Honors
very good movie, tear-jerker
92
Young Sherlock Holmes 1985,  PG-13)
Young Sherlock Holmes
cute, funny, suspenseful. I really enjoyed this movie.
93
Reality Bites 1994,  PG-13)
Reality Bites
loved it
94
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
great movie of all time, a little bit of everything, love the music in this ovie
95
On Golden Pond 1981,  PG)
On Golden Pond
great family movie
96
Hardball 2001,  PG-13)
Hardball
very sad but a great movie
97
Little Darlings 1980,  R)
Little Darlings
classic movie of growing up, love this.
98
The Hitcher 1986,  R)
The Hitcher
Love this movie, the original, nothing like it.
99
Now and Then 1995,  PG-13)
Now and Then
great family movie
100
Fear 1990,  R)
Fear
action, suspense, great movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments