My Favorite Movies
| grantl65's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 2 |
Jackie Brown 1997, R) |
|
| 3 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 4 |
Downfall (Der Untergang) 2004, R) |
|
| 5 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 6 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 7 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 8 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006, R) |
|
| 9 |
RoboCop 1987, R) |
|
| 10 |
Sexy Beast 2001, R)
Ben Kingsley should have got best actor for this. As someone said his character, Don Logan, is the "anti-Gandhi",one of the most vile villains ever to hit the screen. It's an edge of the seat ride from the opening scene, where Ray Winstone suntans at his villa in Spain, until a boulder smashes down the hillside and into his pool, neatly symolising what is about to transpire when Don arrives on the scene. |
|
| 11 |
Lawrence of Arabia 1962, PG) |
|
| 12 |
The Manchurian Candidate 1962, PG-13) |












