My Favorite Movies


  grantica79's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
2
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre)
just one word: perfect!
3
Apocalypse Now 1979,  R)
4
Sin City 2005,  R)
5
Who's Afraid of Virginia Woolf? 1966,  R)
6
The Shining 1980,  R)
7
Time of the Gypsies (Dom za vesanje) 1989,  R)
8
All the President's Men 1976,  PG)
9
Good Night, And Good Luck 2005,  PG)
10
Pulp Fiction 1994,  R)
11
Syriana 2005,  R)
12
Eyes Wide Shut 1999,  R)
13
Bowling for Columbine 2002,  R)
14
Schindler's List 1993,  R)
15
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses)
saw this movie again after some years and is still an epic, mind and eyes opening movie.
16
Scarface 1983,  R)
17
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997,  PG-13)
18
The Constant Gardener 2005,  R)
19
The Last King of Scotland 2006,  R)
20
Being John Malkovich 1999,  R)
21
The Shawshank Redemption 1994,  R)
22
Natural Born Killers 1994,  R)
23
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
24
Underground 1995,  Unrated)
25
Ko to tamo peva (Who Sings Over There) 1980,  Unrated)
26
Maratonci trce pocasni krug (The Marathon Family) 1982,  Unrated)
27
La Strada (The Road) 1954,  PG)
28
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
29
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997,  R)
30
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
waw... loved it, adored it, waited sooo (too much) long to see it... well this is not a cartoon this is pure work of art made of incredible fantasy, imagination, a fantastic fairytale... far east has great stories to tell us.
31
North by Northwest 1959,  Unrated)
32
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
33
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
34
American Beauty 1999,  R)
35
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
:))))))))))))))) yeah the scrat!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments