My Favorite Movies


  grannysherp's Rating My Rating
1
Gone With the Wind 1939,  G)
2
Love Me Tender 1956,  Unrated)
3
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
4
Stephen King's The Stand 2000,  Unrated)
5
Stand by Me 1986,  R)
6
The Birds 1963,  PG-13)
7
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
8
Peggy Sue Got Married 1986,  PG)
9
Gidget Goes Hawaiian 1961,  Unrated)
10
The Nun's Story 1959,  Unrated)
11
Lady and the Tramp 1955,  G)
Lady and the Tramp
great movie
12
You've Got Mail 1998,  PG)
13
What's Love Got To Do With It? 1993,  R)
14
Gidget 1959,  Unrated)
15
Gidget Goes to Rome 1963,  Unrated)
16
Carrie 1976,  R)
17
The Matrix 1999,  R)
18
Interview with the Vampire 1994,  R)
19
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
20
The Wedding Date 2005,  PG-13)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. rhospcs
    rhospcs posted 4 years ago

    Sherry, Great List !!!!!!! We have very similar favorites. A little of the classics and a little of the new. My problem would be figuring which Elvis Pic I liked the best and do I like Xmen2better than The Last Stand. I have to see the Last Stand before I can do that.