My Favorite Movies


  Grannie1's Rating My Rating
1
An Affair to Remember 1957,  Unrated)
2
Yours, Mine and Ours 1968,  Unrated)
3
Yours, Mine & Ours 2005,  PG)
4
Brian's Song 1971,  G)
5
Cheaper By the Dozen 1950,  PG)
6
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
7
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
8
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
9
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
Star Trek: The Motion Picture
good movie
10
Oliver! 1968,  G)
11
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
12
The Secret Garden 1993,  PG)
13
Facing the Giants 2006,  PG)
14
Good Will Hunting 1997,  R)
15
Annie 1999,  Unrated)
16
The Aristocats 1970,  G)
17
The Poseidon Adventure 1972,  PG)
18
A River Runs Through It 1992,  PG)
19
My Friend Flicka 1943,  Unrated)
20
City of Angels 1998,  PG-13)
21
Newsies 1992,  PG)
22
The Man from Snowy River 1982,  PG)
23
West Side Story 1961,  PG)
24
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
25
Superman 1978,  PG)
26
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
27
*batteries not included 1987,  PG)
28
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause 2002,  G)
29
Short Circuit 2 1988,  PG)
30
The Sacketts (The Daybreakers) 1979,  Unrated)
31
The Family Man 2000,  PG-13)
32
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
33
Rudy 1993,  PG)
34
Finding Forrester 2000,  PG-13)
35
Frequency 2000,  PG-13)
36
Stuart Little 2 2002,  PG)
37
Stepmom 1998,  PG-13)
38
Free Willy 3: The Rescue 1997,  PG)
39
U.S. Marshals 1998,  R)
40
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
Star Trek - First Contact
this was a very good dhow
41
Planet of the Apes 1968,  G)
42
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
43
Angels in the Outfield 1951,  Unrated)
44
The Man in the Iron Mask 1977,  R)
45
Three Men and a Little Lady 1990,  PG)
46
Sense and Sensibility 1995,  PG)
47
The Whole Nine Yards 2000,  R)
48
While You Were Sleeping 1995,  PG)
49
The Rocketeer 1991,  PG)
50
The Polar Express 2004,  G)
51
Nine Months 1995,  PG-13)
52
Toy Story 2 1999,  G)
53
Bicentennial Man 1999,  PG)
54
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
55
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
56
Home Alone 1990,  PG)
57
Toy Story 1995,  G)
58
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
59
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas 2001,  PG)
60
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
61
Aladdin 2002,  G)
62
A Bug's Life 1998,  G)
63
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
64
The Prince of Egypt 1998,  PG)
65
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
66
Flaming Star 1960,  PG)
67
Lone Wolf McQuade 1983,  PG)
68
Daddy Day Care 2003,  PG)
69
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
70
Stuart Little 1999,  PG)
71
Pocahontas 1996,  G)
72
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
good movie
73
Cinderella Man 2005,  PG-13)
74
Spaceballs 1987,  PG)
75
Independence Day 1996,  PG-13)
76
Gremlins 1984,  PG)
77
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
78
You've Got Mail 1998,  PG)
79
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
80
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
81
Crocodile Dundee II 1988,  PG)
82
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
83
My Blue Heaven 1990,  PG-13)
84
Wild Wild West 1999,  PG-13)
85
The Negotiator 1998,  R)
86
Antz 1998,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments