My Favorite Movies


  gracebones's Rating My Rating
1
All About Eve 1950,  PG)
All About Eve
Greatest Film Of All Time! :)
2
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
3
Scream 1996,  R)
4
Mulholland Drive 2001,  R)
5
Party Girl 1995,  R)
6
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
7
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
8
Legend 1986,  PG)
9
Donnie Darko 2001,  R)
10
Die Mommie Die! 2003,  R)
11
Basic Instinct 1992,  R)
12
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
13
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
14
Girls Will Be Girls 2002,  R)
15
Female Trouble 1975,  NC-17)
16
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
17
Party Monster 2003,  R)
18
The House of Yes 1997,  R)
19
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
One of the most brilliant films I have ever experienced! Near perfect in my opinion. For me, this is The Best Film of 2006!
20
The Color Purple 1985,  PG-13)
21
Transamerica 2005,  R)
22
Girl, Interrupted 1999,  R)
23
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
24
King Kong 2005,  PG-13)
25
Magnolia 1999,  R)
26
I Heart Huckabees 2004,  R)
27
The Notorious Bettie Page 2005,  R)
The Notorious Bettie Page
Gretchen Mol shines as Bettie Page!
28
Vamp 1986,  R)
29
Y Tu Mamá También 2001,  R)
30
Requiem for a Dream 2000,  R)
31
Eve's Bayou 1997,  R)
32
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
33
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
34
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
35
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
36
Breakfast on Pluto 2005,  R)
37
Garden State 2004,  R)
38
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
39
Far From Heaven 2002,  PG-13)
40
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
41
Possessed 1947,  Unrated)
42
Now, Voyager 1942,  Unrated)
43
Mildred Pierce 1945,  Unrated)
44
Pink Flamingos 1972,  NC-17)
45
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
46
Alice in Wonderland 1951,  G)
47
The Little Mermaid 1989,  G)
48
Annie Hall 1977,  PG)
49
Casino 1995,  R)
50
Broken Flowers 2005,  R)
51
Hysterical Blindness 2002,  Unrated)
52
The Station Agent 2003,  R)
53
Dogville 2003,  R)
Dogville
Pure Performance! Features An Overload Of Incredible Talent! I was particularly in awe during the hummel smashing scene. Patricia Clarkson and Nicole Kidman are superb in that scene and throughout the film. Please give this unconventional yet amazing film a chance.
54
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
55
Pulp Fiction 1994,  R)
56
Jackie Brown 1997,  R)
57
Scream 2 1997,  R)
58
Scream 3 2000,  R)
59
Vertigo 1958,  PG)
60
Psycho 1960,  R)
61
The Birds 1963,  PG-13)
62
FernGully - The Last Rainforest 1992,  G)
63
Tokyo Godfathers 2003,  PG-13)
Tokyo Godfathers
The best japanese animation film I've ever seen (not to mention Christmas film). It will break your heart and mend it back again. Even if you detest the thought of anime, I highly recommend this.
64
Jurassic Park 1993,  PG-13)
65
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
66
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
67
Brokeback Mountain 2005,  R)
68
Labyrinth 1986,  PG)
69
Swept Away 2002,  R)
Swept Away
Opinions are like assholes, everyone's got one, and my asshole would just like to say, "I absolutely adored Swept Away!". There was just something about it I fell for, which I can't place. I guess it just all worked for me. I feel Madonna did her best and it really shows. I've seen many of the absolute worst performances in countless horrible films, but Madonna as Amber is not one of them. Don't listen to overrated critics who shit on this film before it was even made, try watching it for yourself and develop your own opinion. If you don't like it, move on.
70
Memento 2000,  R)
71
Tideland 2005,  R)
72
Willow 1988,  PG)
73
Suspiria 1977,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments